Bojovnici za práva gurkhů Lumleyovou bouřlivě přivítali v Nepálu

Káthmándů (Nepál)- Bouřlivého přivítání se dostalo v Nepálu známé britské herečce Joanně Lumleyové. Za pomoc v boji za práva tamních Gurkhů jí osobně poděkovali nepálský prezident i premiér. Lumleyová léta usilovala o to, aby se veteráni elitních britských jednotek původem z Nepálu mohli trvale usadit v Británii. Tamní vláda jim tohle právo přiznala teprve v květnu.

Britská herečka sklidila při návštěvě Nepálu víc než vřelé přivítání, byla to totiž právě ona, kdo se výrazně zasadil o práva Gurkhů. Její otec navíc sám bojoval v jejich řadách.

Gurkhové a především veteráni, kteří léta sloužili pod vlajkou Velké Británie v nejrůznějších konfliktech po celém světě, mají Lumleyové za co děkovat. Právě její kampaň pomohla přimět vládu v Londýně, aby proslulým bojovníkům přiznala právo usadit se v Británii.

„Dovolte mi vzdát hold všem padlým Gurkhům, kteří dvě století bojovali a umírali pro britský národ. Nejstatečnějším ze statečných, nejušlechtilejším z ušlechtilých,“ řekla bojovnice za práva gurkhských veteránů Lumleyová.

Tradiční britští bojovníci

Gurkhové působí v britské armádě už od roku 1815 a díky skvělým bojovým dovednostem patří k chloubě a elitě královského vojska. V jeho řadách teď slouží asi 3500 Gurkhů pocházejících z oblasti severozápadně od nepálské metropole Káthmándů. Teď jsou například v Afghánistánu nebo Iráku.

Veteráni léta soudně bojovali za možnost usadit se v Británii. Vláda Gordona Browna bránila udělení plošného práva na přesídlení kvůli tomu, že by to výrazně zatížilo rozpočet. Nakonec ale ustoupila tlaku veřejného mínění. O trvalý pobyt na Britských ostrovech tak od května může žádat až 15 000 Gurkhů, včetně těch, kteří odešli do výslužby před rokem 1997.

Bojovnice za práva gurkhů britská herečka Joanna Lumleyová.
Bojovnice za práva gurkhů britská herečka Joanna Lumleyová.