V parlamentních volbách v Moldavsku vedou opoziční strany

Kišiněv - Moldavské opoziční prozápadní strany vedou podle průběžných výsledků středečních parlamentních voleb v této bývalé sovětské republice a mohly by získat více hlasů než doposud vládnoucí komunistická strana. Po sečtení téměř dvou třetin hlasovacích lístků získala čtveřice opozičních stran necelých 49 procent hlasů, zatímco komunisté o dvě procenta méně. Dosavadní výsledky by znamenaly téměř jistý konec poslední komunisty vedené vlády v Evropě. Opoziční předáci prohlásili, že vytvoří koalici, čímž se zvyšuje šance, že se země vzdálí Rusku a přiblíží Evropské unii.

Volební účast byla kolem 58,5 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů. Hlasování, na jehož průběh dohlíželo mimo jiné asi 200 pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, se podle dosavadních zpráv obešlo bez násilností.

Volby se podle moldavské ústavy potřetí v jednom roce konat nemohou, redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup se proto domnívá, že se strany budou muset dohodnout. Očekávají se obtížné koaliční rozhovory, opozice by ale mohla mít dostatek hlasů pro sestavení nové vlády.

Video Telefonát Ondřeje Soukupa
video

Telefonát Ondřeje Soukupa


Přes dva a půl milionu voličů mohlo vybírat z osmi stran, mezi nimiž byli i komunisté vládnoucí v zemi od roku 2001. Jejich vítězství bylo předem označováno za projev většího příklonu k Rusku, zatímco případný úspěch liberálních stran by podle analytiků signalizoval těsnější vazby se Západem.

Vítězství komunistů v dubnových parlamentních volbách vyvolalo nepokoje, během nichž demonstranti vtrhli do parlamentu a prezidentského úřadu. Když bouřlivé protesty nestačily k požadovanému opakování voleb, zablokovala opozice dva pokusy parlamentu zvolit novou hlavu státu, a vynutila si tak ústavní cestou nové parlamentní volby.