Nigerijští vojáci osvobodili stovku rukojmích, boje s islamisty pokračují

Maiduguri (Nigérie) - Bezpečnostní síly ve městě Maiduguri ve státě Borno na severovýchodě Nigérie dnes při akci proti radikální islámské sektě Boko Haram osvobodily asi 95 žen a dětí, které sekta zadržovala. V tancích a obrněných transportérech vojáci obklíčili a ostřelovali části komplexu Mohameda Yusufa, který je vůdcem sekty. Při zásahu bylo zatčeno přes 100 lidí. Yusufa se zatím dopadnout nepodařilo, pátrání ale pokračuje.

Nepokoje, které sekta vyprovokovala, zasáhly čtyři nigerijské státy na severu a severovýchodě země a od neděle si vyžádaly více než 180 životů. Podle jiných zdrojů je obětí již přes 300 a několik tisíc lidí muselo opustit své domovy. Další boje ve státě Yobe si dnes vyžádaly nejméně 43 obětí.

Nigerijský prezident Umaru Yar'Adua nařídil bezpečnostním sílám, aby použily všech dostupných prostředků, a varoval, že vůdce sekty chce vyhlásit svatou válku.

Násilí propuklo, když bylo v neděli ve státě Bauchi zajato několik členů Boko Haram. Příslušníci organizace, která se staví proti západnímu způsobu vzdělávání a požaduje rozšíření islámského práva, od té doby zapálili několik kostelů, policejních stanic a vládních budov. Násilnosti se ze státu Bauchi rozšířily i do států Yoko, Kana a Borno.

Nigerijský stát Bauchi
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24