Výrobce airbusů nařídil kvůli katastrofě výměnu rychloměrů

Paříž - Evropská firma Airbus dnes vyzvala letecké společnosti provozující její stroje, aby vyměnily čidla venkovních rychloměrů na Airbusech A-330 a A-340. Rozhodnutí souvisí s leteckou katastrofou francouzské společnosti Air France, jejíž letadlo spadlo v noci na 1. června do Atlantiku a nikdo z 228 lidí na jeho palubě nepřežil. O tom, že příčinou mohly být vadné rychloměry, se hovoří už delší dobu.

Výrobce letadel vyzval aerolinky, aby na každém stroji vyměnily nejmíň dva ze tří senzorů známých jako Pitotovy sondy, pokud jsou od francouzského výrobce.

Ve světě létá asi 1000 Airbusů A-330 a A-340, ale výměna se bude týkat asi jenom 200 z nich, totiž těch strojů, které používají senzory vyráběné ve francouzské firmě Thales. Vyměněny mají být za americké výrobky firmy Goodrich. Závazný termín pro změnu zatím nebyl stanoven.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) poukazovala po nehodě na možnost, že se letadlo Air France z Ria de Janeiro do Paříže zřítilo právě kvůli rychloměru, a doporučovala výměnu na celém parku airbusů. Přesný důvod, proč letadlo spadlo, zatím není jasný, ale podle odborníků bude příčin několik, nejen rychloměry.