Španělská policie dál pátrá po pachatelích útoku na Mallorce

Madrid - Španělská policie zatím bezvýsledně pátrá po pachatelích včerejšího bombového útoku na Mallorce. Výbuch zabil dva příslušníky Civilní gardy. O den dřív teroristé zaútočili na severu Španělska, tam zranili přes 60 lidí. K atentátům se nikdo nepřihlásil, podle úřadů za nimi zřejmě stojí baskická separatistická organizace ETA.

Španělská policie je ve střehu a média mluví o nové ofenzivě baskických separatistů. Jejich podpis pod dvěma atentáty za posledních 48 hodin zatím chybí, nikdo se k nim nepřihlásil. Atentáty na Mallorce i v severošpanělském Burgosu se ale časově shodují s 50 lety, které uplynuly od založení organizace ETA. „Mají 50. výročí a chtějí ukázat, že jsou silnější, než tvrdí vláda a než si myslí společnost,“ říká jeden z obyvatelů Madridu Daniel Fernandéz.

Na ostrov Mallorca přijel i premiér José Luis Zapatero, který z atentátu obvinil separatisty z ETA. Španělská policie zatím pokračuje ve vyšetřování. „Neuniknou spravedlnosti. Stráví zbytek života ve vězení,“ deklaruje premiér Zapatero.

Video Telefonát Lubicy Zlochové
video

Telefonát Lubicy Zlochové

Telefonát Lubicy Zlochové

Policie uzavřela Mallorcu


Pohřeb obou zabitých policistů se uskutečnil odpoledne v Palmě de Mallorca za mimořádně přísných bezpečnostních opatření. Bohoslužby v místní katedrále se Zapatero, vůdce španělské pravice Mariano Rajoy a následník španělského trůnu princ Felipe s chotí Letizií. Zapatero a Rajoy položili na rakve obou členů Civilní gardy čestné medaile. V celém Španělsku se v pravé poledne rozezněly zvony, památku obou mužů uctili lidé shromáždění před radnicemi pěti minutami ticha.

Mallorca je uzavřena

Úřady po včerejším výbuchu dočasně uzavřely přístavy a letiště na Mallorce, aby pachatelům zabránily v útěku. To mezi turisty v oblíbeném letovisku vyvolalo chaos. V policejní cele ale zatím nikdo neskončil, vyšetřovatelé ale ještě večer zneškodnili druhou nálož.

ETA (Baskicko a jeho svoboda) byla založena 31. července 1959 a za dobu svého ozbrojeného boje za samostatný stát Basků od roku 1968 připravila o život více než 800 lidí. Za teroristickou organizaci ji považuje nejen Španělsko, ale i Evropská unie a Spojené státy.