Pákistánci upálili křesťany kvůli údajnému znesvěcení Koránu

Islamábád - Šest příslušníků křesťanské menšiny ve východopákistánském městě Godžra dnes uhořelo poté, co byli napadeni místními muslimy. Podle policistů byly mezi oběťmi čtyři ženy, jedno dítě a jeden muž. Důvodem upálení křesťanů bylo údajné znesvěcení posvátné knihy muslimů Koránu. Podle tamního ministerstva spravedlnosti šlo ale jen o fámu, která měla vyvolat násilnosti.

Střety mezi oběma znesvářenými skupinami vypukly ráno. Pákistánský ministr pro menšiny Šahbaz Bhátí řekl, že dav vedený náboženskými extremisty napadl křesťanskou čtvrť a zapálil při tom desítky domů. Podle agentury DPA dav zničil dva kostely, zapálil asi 40 domů a dalších 100 vyplenil.

Ministr spravedlnosti provincie Paňdžáb, kde se neštěstí stalo, napadení odsoudil a řekl, že k urážce Koránu vůbec nedošlo. „Byla to pouze fáma, která měla způsobit chaos,“ podtrhl a vyzval křesťany a muslimy ke klidu. Zároveň varoval, že pokud bude náboženské násilí pokračovat, vláda tvrdě zakročí.

Pákistán je převážně muslimský stát, ale vyskytují se v něm i některé náboženské menšiny včetně křesťanů, kteří tvoří asi čtyři procenta populace. Útoky na křesťany se odehrávají od té doby, kdy se Pákistán stal spojencem Spojených států.