Při nepokojích na severu Nigérie zemřelo nejméně 700 lidí

Maiduguri (Nigérie) - Na severu Nigérie zemřelo v bojích mezi policií a radikálními islamisty kolem 700 lidí. Informovala o tom nigerijská armáda. Předběžně se přitom odhadovalo, že je zhruba 300 obětí. Podle armády je ve městě Maiduguri, kde povstání vypuklo, už klid. Úřady doufají, že i smrt vůdce vzbouřenecké sekty Boko Haram Mohammeda Yusufa ukončí týdenní rebelii.

V sobotu začala armáda v horku rychle se rozkládající těla hromadně pohřbívat. Během dne prý bylo severonigerijské město Maiduguri převážně klidné, na některých místech ojediněle pokračovaly boje.

Úřady věří, že smrt Mohammeda Yusufa, který byl vůdcem povstalecké sekty Boko Haram, bude znamenat konec týdenního povstání jeho stoupenců. Devětatřicetiletý Yusuf byl ve čtvrtek zabit v době, kdy jej zadržovala policie. Ta uvedla, že se Yusuf pokusil o útěk, a proto jej policisté museli zastřelit. Organizace na ochranu lidských práv ale obviňují nigerijské úřady z nezákonné popravy.
Náboženské střety jsou v Nigérii běžné

Násilí propuklo, když bylo před týdnem v neděli ve státě Bauchi zajato několik členů Boko Haram. Příslušníci organizace, která se staví proti západnímu způsobu vzdělávání a požaduje rozšíření islámského práva, od té doby zapálili několik kostelů, policejních stanic a vládních budov.

Násilnosti se ze státu Bauchi rozšířily i do států Yoko, Kana a Borno. Nigérii, africký stát s největším počtem občanů, obývá téměř stejně početná komunita křesťanů a muslimů. Mezi křesťany na jihu žije také značný počet animistů. Zemi obývá, převážně v míru, více než 200 etnických skupin. Ke střetům dochází občas především z náboženských důvodů.

Oběti nigerijských radikálních muslimů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24