Vědci objevili novou variantu viru HIV

Paříž - Tým francouzských virologů identifikoval novou variantu viru HIV typu 1, který stojí za většinou případů onemocnění AIDS. Geneticky je tento virus velmi blízký nedávno objevenému gorilímu viru SIVgor. Novou variantu viru zatím lékaři diagnostikovali u jediné pacientky v Kamerunu, přiznávají však, že nakažených bude ve středoafrické zemi zřejmě více. Výsledky výzkumu přinesl odborný časopis Nature Medicine.

V současnosti jsou popsány dva typy viru: HIV-1, kterého je většina, a méně častý HIV-2. HIV-1 je rozdělen na tři skupiny: M, která stojí za světovou pandemií, a O a N, které jsou velmi vzácné. Nová varianta, objevená týmem Jeana-Christopha Plantiera z Národního střediska pro výzkum lidské imunitní nedostatečnosti v Rouenu, se zdá být prototypem nové skupiny, kterou vědci nazvali P.

Nová varianta viru je blízká gorilímu SIV, informovala jedna z expertek Marie Leozová. Je však podle ní dosti obtížné určit dobu, kdy k této transmisi došlo. „Teprve nedlouho je známo, že gorila je rovněž nakažena SIV, máme tedy k dispozici jen velmi málo kmenů,“ uvedla.

Nová varianta viru HIV byla identifikována u pacientky pocházející z Kamerunu. Vědci nejprve mysleli, že by mohla patřit ke skupině O, ale kompletní studium jejího genomu umožnilo zjistit, že jde o novinku.

Je málo pravděpodobné, že by tato pacientka byla vzhledem ke svému životnímu stylu ojedinělým případem, soudí Leozová. Podle jejího názoru získala tento kmen od jiných osob, nepochybně v Kamerunu, tedy tam je také třeba hledat další případy.

Význam nové skupiny P by mohl být na stejné úrovni jako u skupiny O, uvedla Marie Leozová. Skupina O představuje jedno procento infekcí HIV v Kamerunu, ve Francii je to stovka pacientů. Jde o vzácné případy, avšak nelze je opomíjet, protože tato skupina se těžko diagnostikuje a léčí, zdůraznila.