Ahmadínežád byl potvrzen v úřadu pro další období

Teherán - Íránský duchovní vůdce ajatolláh Chameneí dnes ráno oficiálně potvrdil prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda jako staronového prezidenta země. Inaugurace do druhého funkčního období se plánuje na tuto středu. Po červnových volbách, v nichž Ahmadínežád zvítězil, se v zemi vzedmula vlna protestů. Doteď zůstává za mřížemi asi 200 lidí, kteří protestovali proti průběhu a výsledkům voleb, opozice tvrdí, že výsledky byly zmanipulované. Ve středu prezidenta čeká oficiální inaugurace.

„Uskutečnil se oficiální obřad a nejvyšší vůdce (ajatolláh Chameneí) schválil Ahmadínežádovo prezidentství,“ uvedla íránská státní televize. Chameneí při slavnostním obřadu prohlásil, že Íránci si zvolením Ahmadínežáda zvolili boj proti světové aroganci a bídě a ve prospěch spravedlnosti. „Dali hlas odporu proti mocnostem usilujícím o dominantní postavení ve světě, boji proti korupci, diskriminaci a aristokracii,“ řekl. V bezprecedentním hlasování si Íránci podle Chameneího za prezidenta zvolili „statečného, pracovitého a inteligentního muže“. Ahmadínežád při ceremonii obvinil zahraničí ze zasahování do íránských prezidentských voleb. Jeho předchůdci v prezidentské funkci Mohammad Chátamí a Alí Akbar Hášemí Rafsandžání ani neúspěšní kandidáti z letošních prezidentských voleb Mír Hosejn Músáví a Mahdí Karrúbí se podle íránské televize ceremonie nezúčastnili. 

Znovuzvolený prezident se od Chameneího dočkal podpory ihned po volbách v červnu. Tehdy po celé zemi, zejména v hlavním městě Teheránu, proti výsledkům voleb probíhaly rozsáhlé protesty. Volby podle duchovního vůdce zmanipulované nebyly. Odpůrce režimu mnohokrát vyzýval ke zklidnění a za jejich aktivitou viděl činnost Západu a dalších nepřátel Íránu. Nakonec bylo Ahmadínežádovo vítězství potvrzeno i Radou dohlížitelů, která jediná má pravomoc volby prohlásit za neplatné. Jen tak by bylo možné legálně docílit opakování voleb.

Video Ahmadínežád potvrzen do funkce
video

Ahmadínežád potvrzen do funkce

Ahmadínežád potvrzen do funkce

Chameneí potvrdí íránského prezidenta

Mohammad Chatámí

„Takovéto zrežírované představení vydávané za soud přímo poškodí systém a dále otřese důvěrou veřejnosti.“

V sobotu začal soudní proces s vůdci protestů. Ten byl ovšem již od svého zahájení terčem tvrdé kritiky z mnoha stran. Naposledy se k němu kriticky vyjádřil Mohammad Chatámí. Bývalý íránský prezident má mezi obžalovanými několik spolupracovníků z reformního tábora. Během masových protestů, které byly brutálně potlačeny policejními silami a jednotkami basídž, zemřelo 30 lidí.