USA budou mít za rok největší konvenční bombu

Washington - Pentagon by nejpozději za rok chtěl mít k dispozici dosud největší konvenční bombu v arzenálu amerických ozbrojených sil. Puma šest metrů dlouhá a víc než 13 tun těžká má být schopna ničit podzemní bunkry, které žádná z existujících bomb zničit neumí. Testy jsou v plném proudu a americké vzdušné síly věří, že moderní bombardéry B-2 s ní budou moci vzlétnout k plnění misí už v červenci 2010.

Červencová schůzka prezidentů USA a Ruska Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva pootevřela cestu k nové odzbrojovací dohodě, jež by měla nahradit smlouvu o snížení stavu strategických zbraní START, jejíž platnost vyprší 5. prosince. Republikánští senátoři Jon Kyl z Arizony a Jeff Sessions z Alabamy v americkém Senátu prosadili nezávaznou rezoluci, podle níž dohoda navazující na smlouvu START nesmí omezovat protiraketovou obranu, možnosti využívání vesmíru či vyspělých konvenčních zbraní.

/*json*/{"map":{"lat":38.8712890345,"lng":-77.0559167862,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/