Lesní požáry ve Španělsku jsou částečně pod kontrolou

Santa Cruz (Španělsko) - Velký lesní požár, který od soboty sužuje španělský ostrov La Palma na Kanárských ostrovech, je již částečně pod kontrolou. Informovala o tom agentura DPA. Druhý lesní požár v Aragonsku na španělské pevnině je zcela pod kontrolou, informovala AP.

Požár na ostrově La Palma již dostali hasiči částečně pod kontrolu a počítají s tím, že oheň v této části zvládnou ještě během dneška. Pomáhají jim nižší teploty, které klesly na 20 stupňů z pátečních 45. Proti ničivému živlu bojuje asi 200 hasičů, vojáků a lesních techniků, uvedla AFP.

Požáry připravily o život deset Španělů

Oheň na ostrově zničil na 3000 hektarů borových hájů a zemědělské půdy. Domovy muselo opustit na 4000 obyvatel ostrova. Na La Palmu přiletěl španělský premiér José Luis Zapatero, aby se osobně přesvědčil o postupu záchranných prací. Požáry podle agentury AP označil za „vážné“ a přislíbil lidem vládní pomoc. Premiér dorazil z ostrova Lanzarote, kde tráví dovolenou.

Španělsko je letos zatím požáry nejpostiženější evropskou zemí. Od ledna zde plameny zachvátily 75.000 hektarů vegetace. První náměstkyně předsedy vlády a vládní mluvčí Mária Fernándezová v sobotu uvedla, že je to proti loňsku už skoro dvojnásobná plocha zničených lesů. O život přišlo deset lidí, z toho šest požárníků.

Hašení lesních požárů ve Španělsku
Hašení lesních požárů ve Španělsku