Hraní karet pacientům s demencí pomáhá brzdit ztrátu paměti

New York - Luštění křížovek, čtení nebo hraní karet u pacientů trpících demencí může zpomalovat rychlou ztrátu paměti, která je pro toto onemocnění typická. Uvedené činnosti totiž aktivizují mozek a tím ho tak udržují v lepší kondici, zhoršení stavu tudíž přichází až později. Vyplývá to ze studie amerických vědců, o které psal odborný časopis Neurology.

Vědci z vysoké školy medicíny Alberta Einsteina v New Yorku po pět let sledovali skupinu 488 lidí ve věku od 75 do 85 let. Na začátku výzkumu nikdo z nich netrpěl demencí, během jeho trvání se rozvinula u 101 z nich.

Zkoumaní jedinci na začátku uvedli, jak často se věnují šestici volnočasových aktivit, při kterých musejí namáhat mozek, jako je čtení, psaní, luštění křížovek, hraní stolních a karetních her, diskuze ve skupině a hra na hudební nástroj. Pokud se nějakou z těchto aktivit bavili každý den v týdnu, dostali za to sedm bodů, pokud to bylo několikrát týdně, dostali čtyři body a pokud jen jednou za týden, dostali jeden bod.

Lidé, kteří později onemocněli demencí, měli v průměru sedm bodů. To znamená, že se přibližně každý den věnovali jedné ze zmíněných činností. Vědci se pak zaměřili na období, kdy se u nich ztráta paměti zrychlovala a zjistili, že za každou další činnost, které se sledovaný pacient věnoval, se u něho rychlý nástup zapomnětlivosti oddálil o 0,18 roku.

Charles Hall, jeden z členů výzkumného týmu, tvrdí, že činnosti jako čtení, luštění křížovek nebo hra na hudební nástroj zřejmě pomáhají udržovat vitalitu mozku. Podotkl ale, že je třeba nadále zkoumat, zda to, že se lidé budou více zapojovat do těchto činností, může vzniku demence předejít nebo její rozvoj opozdit.

Problémy s pamětí
Problémy s pamětí