Clinton uspěl: Americké novinářky se z KLDR vrací zpět domů

Pchjongjang - Dvojice amerických novinářek, které byly původně odsouzeny na 12 let do vězení za ilegální vstup do země, dnes ráno v doprovodu někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona opustila Severní Koreu. Mohlo se tak stát díky milosti, kterou jim udělil severokorejský vůdce Kim Čong-il. To zařídila překvapivá několikahodinová návštěva bývalého amerického prezidenta Billa Clintona v Pchjongjangu, kde se setkal s Kimem i oběma žurnalistkami. Kim poskytl podle agentury KCNA v souladu s článkem 103 socialistické ústavy „mimořádnou milost“ oběma novinářkám. KCNA tvrdí, že se Clinton za chování novinářek omluvil.

„Prezident Clinton v pořádku opustil Severní Koreu s Laurou Lingovou a Eunou Leeovou. Jsou na cestě do Los Angeles, kde se Laura a Euna opět shledají se svými rodinami,“ řekl Clintonův mluvčí Matt McKenna.

Rozhodnutí o propuštění obou žen je „dokladem humanitární a mírumilovné politiky Korejské lidově demokratické republiky“, napsala KCNA. „Clinton se upřímně omluvil za nepřátelské jednání obou amerických novinářek proti KLDR … Clinton zdvořile předložil vážnou žádost vlády USA o shovívavou milost pro ně a o jejich vyslání domů z humanitárních důvodů,“ prohlásila severokorejská agentura.

Video Telefonát Michala Kubala
video

Telefonát Michala Kubala

Telefonát Michala Kubala

s6,05.08.2009 - 6,00

Rozhovor s Milošem Caldou

Telefonát Tomáše Etzlera

Američané zatím severokorejskou interpretaci nekomentovali. Bílý dům dnes ovšem popřel tvrzení některých médií, že by Clinton severokorejskému vůdci předal jakékoli poselství amerického prezidenta Baracka Obamy. Ke Clintonově misi se Bílý dům nechce vyjadřovat. Tiskový tajemník Robert Gibbs dnes řekl, že vzhledem k tomu, že jde výlučně o soukromou iniciativu, zdrží se jakéhokoli komentáře.

Clinton dnes krátce navštívil Severní Koreu, aby tam usiloval o propuštění amerických novinářek Euny Leeové a její kolegyně Laury Lingové, které byly v červnu odsouzeny k 12 letům v táboře nucených prací. S Kim Čong-ilem měl Clinton podle severokorejského rozhlasu „širokou výměnu názorů“.

Novinářky pracující pro televizi bývalého viceprezidenta USA Ala Gorea Current TV byly v březnu zadrženy na hranicích Severní Koreje a Číny. Americká novinářka korejského původu Euna Leeová a její kolegyně Laura Lingová, Američanka čínského původu, v době svého zadržení připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících. Severní Korea jejich natáčení označila za politicky motivovanou pomlouvačnou kampaň.

Vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem jsou v posledních měsících kvůli severokorejskému jadernému programu mimořádně napjaté. Během působení Clintona v Bílém domě se vztahy USA a KLDR zlepšily, nicméně po krátkém oteplení přišlo v době Clintonova nástupce George Bushe velké ochlazení. Bush Severní Koreu prohlásil za součást „osy zla“, kde se ocitla spolu s Íránem a Irákem.