Ruské ponorky opět hlídkují před východním pobřežím USA

New York/Moskva - Dvě útočné ruské ponorky opět hlídkují před atlantským pobřežím USA. S odvoláním na informace amerických rozvědek to dnes uveřejnil deník New York Times. Obnovil se tak stav obvyklý z doby před koncem studené války. Rusko však tvrdí, že ponorky takto hlídkují po celou dobu od konce studené války.

Americké rozvědky podle New York Times zjistily hlídkování dvou ruských útočných ponorek třídy Akula (Žralok) ve vzdálenosti asi 200 námořních mil (asi 370 kilometrů), tedy v mezinárodních vodách, před východním pobřežím USA. Jedna z ponorek byla ve zprávě lokalizována konkrétně, druhá s dodatkem, že její přesná poloha v současnosti není známa, ale ví se o ní.

Jeden z představitelů amerického ministerstva obrany uklidňuje veřejnost, protože ponorky hlídkují v mezinárodních vodách, „kde smějí plout lodě kterékoli země“, a že podobná praxe nebyla předmětem výraznějšího znepokojení ani v dobách studené války, kdy byla takřka pravidelná.

Nebuďte hysteričtí, vzkazuje Rusko

New York Times však konstatuje, že podobný případ nebyl zaznamenán posledních 15 let. Obě velmoci dříve ponorkové hlídky před pobřežím soupeře využívaly ke špionáži a sledování pohybu vojenských lodí protistrany. Velení ruského námořnictva vydalo dnes prohlášení, podle nějž sám fakt hlídkování ruských lodí před atlantským pobřežím USA „nepředstavuje žádný důvod k hysterii“. Zdůrazňuje, že ruské ponorky hlídkování ve světových oceánech nikdy nepřerušily.

„Ruské ponorky dokonce i v nejtěžších dobách pro (ruské) námořnictvo v polovině 90. let vyplouvaly na moře na bojové hlídky. Tato praxe pokračuje i nyní,“ citoval ruský server Newsru nejmenovaný zdroj z velení flotily. Tentýž zdroj upozornil, že americké ponorky v 90. letech sice snížily intenzitu svého hlídkování u ruských břehů, nikdy je ale nepřerušily.


Útočné ponorky nepředstavují velké nebezpečí

Takzvané útočné ponorky představují navzdory svému označení zřetelně menší nebezpečí než raketové ponorky, protože jsou vyzbrojeny pouze torpédy a nanejvýš křídlatými raketami krátkého doletu. Nikoliv ale strategickými balistickými střelami s jadernou hlavicí, které nosí pouze raketové ponorky.

Konkrétně typ ruských ponorek s jaderným pohonem označovaný v kódu NATO jako Akula (Žralok), v ruském kódu jako Ščuka (Štika) a civilně jako „projekt 971“, je vyzbrojen klasickými torpédy, raketovými torpédy typu Škval, Vodopad a Větěr, a odpalovacím zařízením pro křídlaté střely Granat. Může mít i transportní torpéda k automatickému rozmisťování protilodních min. Ponorky typu Akula mohou dosáhnout hloubky až 600 metrů, plout pod hladinou rychlostí až 33 uzlů (asi 61 kilometrů za hodinu) a vydržet pod vodou bez vynoření až 100 dní.