Němečtí vědci umí prodloužit pivu životnost

Berlín - Němečtí vědci vyvinuli látku, která by mohla prodloužit životnost lahvového piva dlouhodobě vystaveného světlu. Koncept lze využít i u mléka a jiných nápojů. Látka funguje na principu odstraňování riboflavinu, tedy vitaminu B2. Riboflavin se působením světla rozkládá a způsobuje změny v chuti piva, pokud je dlouho vystaveno světlu pronikajícímu sklem. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Chemik Borje Sellergren z Technické univerzity v německém Dortmundu v takzvané polymerové „pasti“ použil techniku molekulárního imprintingu (vtiskování), která funguje na principu zámku a klíče. V polymeru jsou chemicky vyrobené dutinky ve tvaru molekul riboflavinu, které se kolem riboflavinu obalí a odstraní ho. Velké množství polymerových dutinek tak po namočení do piva riboflavin vychytává.

Koncept si objednal nizozemský pivovar Heineken, lze ho však použít i u všech nápojů, jejichž kvalitu světlo při dlouhodobém skladování snižuje. Nápoje obsahující riboflavin bývají stáčeny do průhledných obalů.

Podle Sellergrena je tato technologie využitelná obecněji než jen v projektu o pivu. „Jak jsme zde ukázali, je tu řada případů, kde lze tento způsob utlumení užít, abychom odstranili nechtěné sloučeniny v jídle - příchutě, nečistoty, pesticidy a sloučeniny způsobující kažení,“ řekl Sellergren, podle něhož je třeba nyní technologii představit pivovarům a potravinářských společnostem.