Teroristé za atentáty v Bombaji odsouzeni k smrti

Dillí - Trest smrti dostala trojice teroristů usvědčených z podílu na bombovém atentátu v indické Bombaji z roku 2003. Na konci července soud uznal vinnými dva muže a jednu ženu z vražd a spiknutí. Dvojnásobná exploze náloží nastražených v autech v Bombaji před pěti lety zabila přes 50 lidí. Atentátníci se podle svých slov mstili za vraždy muslimů při nepokojích v západoindickém státě Gudžárát.

Podle obžaloby Ašrat Ansari, Muhammad Hanif a jeho žena Fahmína 25. srpna 2003 v centru Bombaje spáchali s pomocí dvou taxi a výbušnin krátce po sobě dva atentáty - u bombajské Brány Indie a na přeplněném tržišti. Zmínění islámští radikálové zabili 52 osob a zhruba dvě stovky lidí zranili. Zatčeni byli krátce po útocích.

Atentáty měly být údajně odplatou za smrt muslimů při nepokojích ve státě Gudžarát v předešlém roce. Nikdo z obžalovaných nicméně vinu nepřiznal. Soud uvedl, že trojice patří ke kašmírské militantní skupině Laškare tajjaba, která má hlavní sídlo v Pákistánu a usiluje o připojení indické části Kašmíru k Pákistánu.

Skupina Laškare tajjaba vznikla v 80. letech údajně s tichým souhlasem pákistánské tajné služby. Má na 2000 členů a její učení je založeno na puritánském výkladu islámu. Indie ji považuje za nejnebezpečnější organizaci, která bojuje proti indickým zájmům. Této organizaci Dillí připisuje i loňské atentáty na Bombaj, při nichž zemřelo víc než 160 lidí.