Španělská policie zadržela údajného člena ETA

Madrid - Španělská policie dnes na letišti v Madridu zadržela údajného člena baskické separatistické organizace ETA Juana Inciarta Gallarda. Je podezřelý z vraždy šesti lidí. Pětapadesátiletý Gallardo byl do Španělska deportován z Mexika, kde žil ilegálně. ETA podle španělských úřadů stojí také za dvěma teroristickými útoky z minulého týdne, při kterých zahynuli dva policisté a 60 dalších lidí utrpělo zranění.

Gallardo se v letech 1983 až 1985 údajně podílel na vraždách pěti policistů a těhotné manželky jednoho z nich.

K poslednímu útoku separatistů došlo na konci července. Při výbuchu bomby v severošpanělském městě Burgas bylo zraněno přes 60 lidí. Nálož explodovala v autě před kasárnami španělské Civilní gardy. Podle španělských médií bylo v dodávce 200 kilogramů výbušnin. Policie z útoku obvinila právě organizaci ETA. Ta ukončila příměří před dvěma lety.

Euskadi Ta Askatasuna (Baskicko a svoboda)

0Organizaci ETA založili 31. července 1959 nacionalističtí studenti inspirovaní marxismem-leninismem. Od roku 1968 ETA usiluje o vytvoření samostatného baskického státu ze španělských baskických provincií Álava, Vizcaya a Guipúzcoa, Navarry a tří provincií ve francouzském Baskicku - Labourd (Lapurdi), Basse-Navarre (Behe-Nafarroa) a Soule (Zuberoa). Za více než 40 let boje za samostatné Baskicko zabila ETA přes 800 lidí. Nejen Španělsko, ale i Evropská unie a Spojené státy organizaci považují za teroristickou organizaci.

Následky teroristického útoku baskické separatistické organizace ETA
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24