Svět spouští práci na vakcínách proti prasečí chřipce

Ženeva - Společnost Baxter již vyrábí vakcínu na prasečí chřipku, která je určena k očkování lidí. Celkem 80 milionů dávek ochrání 40 milionů lidí v pěti zemích, se kterými má společnost smlouvu. Česko mezi ně ovšem nepatří. Podle ministerstva zdravotnictví nemá vakcína od Baxteru evropskou registraci a hrozí u ní vedlejší účinky, a ČR proto počká na kroky Evropské lékové agentury. Ve světě si nákaza virem A(H1N1) vyžádala už 1265 životů, nakaženo bylo podle oficiálních údajů nejméně 188 tisíc lidí. Česká republika dosud eviduje 162 infikovaných.

Výroba nové vakcíny trvá pět až šest měsíců. V tuto chvíli probíhají klinické testy, a to v Číně, Austrálii, Velké Británii, Německu a USA. První výsledky by měly být známé v polovině září. Tehdy by se lékaři měli dozvědět, zda jsou formule vakcín skutečně imunogenní a zda člověka proti pandemické chřipce ochrání.

Výsledkem testů by rovněž mělo být zjištění, kolik dávek vakcíny bude člověk potřebovat. „Pro sezonní očkování je to jedna dávka, pro virus ptačí chřipky jsme ale např. potřebovali dávky dvě, abychom zvýšili ochranu,“ informovala ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) pro výzkum vakcín Marie-Paule Kienyová.

Nejpostiženější evropskou zemí byla dosud Velká Británie, v těchto dnech však mexická chřipka ustupuje. Tamní ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že odhaduje v Anglii a ve Skotsku 31 500 nemocných, zatímco o týden dříve to bylo 110 000.

Marie-Paule Kienyová
Marie-Paule Kienyová