Budapešť hlásí další útok na Romy, společnost bije na poplach

Budapešť - Útoky na romskou menšinu v Maďarsku se stupňují. Po roční sérii vražd, jejichž poslední obětí se v pondělí stala pětatřicetiletá Romka, napadli skinheadi předevčírem v obci Veröce na severu Maďarska romského mladíka a těhotnou ženu. Útočníci byli z řad účastníků hudebního festivalu Maďarský ostrov, na kterém účinkovaly nacionalistické skupiny sympatizující s krajně pravicovým hnutím Jobbik (Za lepší Maďarsko).

Útočníci z festivalu zamířili do romské části obce, není však jasné, jak celý útok proběhl. Na policii se totiž nikdo neobrátil. Přesto posílila policejní jednotky dohlížející na účastníky hudební akce. Sílící vliv krajně pravicových sil v posledních měsících Maďarsko sině paralyzují a jsou předmětem celospolečenských debat. Útoky nacionalistů míří především na romské etnikum.

/*json*/{"map":{"lat":47.6894280602,"lng":18.7261962891,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":47.829752080848,"lng":19.014587402344,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Roční série vražd přinesla ve středu další romskou oběť

Poslední, smrtící útok se udál ve východomaďarské obci Kisléta. Zde byla 3. srpna ve svém domě zastřelena pětačtyřicetiletá Romka, její třináctiletá dcera utrpěla vážná zranění. Policie oznámila, že šlo o rasisticky motivovaný útok. Podle starosty obce byla zastřelená Romka samoživitelka a „pracovitá a civilizovaná žena“. Žádné problémy prý v jeho vesnici mezi Romy a Maďary nebyly.

Za poslední dva roky je přitom žena nejméně osmou obětí protiromských nálad v Maďarsku. Koncem května v Maďarsku napadl útočník spící romskou rodinu a žiletkami vážně poranil manželský pár. O měsíc dříve zastřelili v obci Tiszalök neznámí pachatelé Roma v okamžiku, kdy vycházel ze svého domu. Koncem února Maďarskem otřásla vražda jiného Roma a jeho malého syna, kteří utíkali z hořícího domu v obci Tatárszentgyörgy. V listopadu 2008 zase útočníci zabili v jihomaďarském městě Pécs romský manželský pár ručním granátem, který vhodili oknem do rodinného domu obětí. Ve stejném měsíci přišli o život dva Romové ve vesnici Nagycsécs na severovýchodě Maďarska.

Kritika míří i na hlavu prezidenta Sólyoma

Policie v reakci na útoky zřídila speciální stočlennou jednotku, která má pátrat po jejich pachatelích. Pomoc jí nabídla dokonce i americká FBI.

Maďarská opozice již obvinila vládu z neschopnosti proti zhoršující se situaci Romů zakročit. Nově byl kritice vystaven i prezident země László Sólyom. Ten se k rok trvající sérii vražd Romů dosud nevyjádřil a útoky neodsoudil. V Budapešti se proto diskutuje dokonce o tom, jak hlavu státu zbavit jeho funkce.

Hlavní oporou pravicových extremistů je krajně pravicové Hnutí za 0lepší Maďarsko (maďarsky Jobbik). Strana vznikla v roce 2003, výrazně podněcovala i politické nepokoje a demonstrace proti tehdejšímu premiéru Ferenci Gyurcsánymu v Budapešti na podzim 2006. Založila také polovojenskou organizaci Maďarská garda. Tu soud před časem zakázal. V červnu Jobbik, jehož hlavní heslo zní „Maďarsko patří Maďarům“, uspěl ve volbách do Evropského parlamentu. Mandáty získal právě kvůli příslibu zavedení pořádku, především vůči romské kriminalitě.