Spekulace o smrti Mahsúda: Podle velitele Talibanu je naživu

Islámábád - I přes zprávy o smrti nejvyššího velitele pákistánské odnože extremistického hnutí Taliban Baitulláha Mahsúda je jeden z jeho podřízených, Hakímulláh Mahsúd, přesvědčen o opaku. V internetové verzi pákistánského listu The Nation prohlásil, že Baitulláh Mahsúd žije a nadále aktivně velí talibanským oddílům. Jmenovec Baitulláha Mahsúda dokonce slíbil, že své tvrzení během několika dnů doloží videonahrávkou.

Hakímulláh Mahsúd, který stojí v čele bojovníků Talibanu na několika kmenových územích, podle BBC označil zprávy o smrti svého šéfa za „směšné“. Tvrdí, že jde o výmysly z dílny zpravodajských služeb. Údajnou smrt Baitulláha Mahsúda v noci na pátek oznámil pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší. Informace ovšem zatím nebyla ověřena z nezávislých zdrojů a nepotvrdily ji ani Spojené státy, třebaže Mahsúd byl prý zabit při náletu amerického bezpilotního letounu.

„Je téměř jisté, že je mrtvý. Několik vládních agentur to oznámilo, jeho vlastní lidé to řekli, jsou tam lidé, kteří byli na pohřbu a jsou svědci pohřbu,“ tvrdil včera Šáh Mahmúd Kureší o Baitulláhu Mahsúdovi. Připustil ovšem, že konkrétní důkazy chybějí. Pákistánské úřady proto vyslaly experty, kteří se mají pokusit ověřit vše na místě.

Spolu s Mahsúdem umřela manželka i členové ochranky

Baitulláh Mahsúd byl údajně zabit v Jižním Vazíristánu při raketovém útoku na dům, v němž pobýval. Zahynula prý i jedna z jeho manželek a dva osobní strážci. V pátek tyto informace označil za pravdivé Mahsúdův pomocník a vojenský velitel Kafaját Ulláh. Zpráva o smrti Baitulláha Mahsúda nicméně vyvolává pochybnosti mimo jiné proto, že šéf pákistánské větve Talibanu byl v minulosti již několikrát označen za mrtvého.

„To váhání je pochopitelné. V nedávné minulosti se Mahsúd těmto spekulacím dvakrát vysmál. Tentokrát víme, kde jsou pohřbeni jeho manželka a ochranka. Na tomto místě jsou vládní agenti a zástupci CIA. Jako nepřímý důkaz nám může posloužit také fakt, že se nyní volí jeho nástupce,“ komentoval bývalý český velvyslanec v Pákistánu Petr Přibík. Za nejpravděpodobnějšího nástupce je označován právě Hakímulláh Mahsúd, který dnes zprávu o smrti Baitulláha Mahsúda popřel.

Baitulláh Mahsúd:

0Asi pětatřicetiletý Mahsúd, který je spojencem teroristické sítě al-Káida, je v Pákistánu považován za nejnebezpečnějšího teroristu. Za šéfa pákistánského Talibanu se prohlásil koncem roku 2007, kdy pod svým vedením shromáždil 13 různých frakcí na severozápadě země. Jeho bojovníci, jejichž počet se odhaduje až na 20 000, prý stojí za vlnou sebevražedných útoků v Pákistánu i za útoky na zahraniční síly v sousedním Afghánistánu. Mahsúd je obviňován i z organizace atentátu, při němž v prosinci 2007 v Islámábádu zemřela pákistánská expremiérka Bénazír Bhuttová.