Slovenská policie rozehnala účastníky protiromského protestu

Šarišské Michaľany (Slovensko) - Zhruba 200 účastníků protiromského protestu dnes rozehnala slovenská policie. Demonstraci v Šarišských Michaľanech uspořádalo extremistické sdružení Slovenská pospolitost. Extremisté svou akci zdůvodnili údajnými útoky romské menšiny na většinové obyvatelstvo. Policie zasáhla dvakrát. Nejdříve poté, co demonstranti opustili hlavní prostor pro protest na místním fotbalovém stadionu a vyšli na silnici.

„Museli jsme zajistit průjezdnost,“ vysvětlila policejní mluvčí Magdaléna Fečová, proč zásahová jednotka zahnala lidi zpět na stadion. Nikdo nebyl při tomto zákroku zraněn, dodala mluvčí.

Policie použila i obušky a vodní dělo

Během druhého zásahu policie proti demonstrantům použila obušky a vodní dělo, vytlačila je z fotbalového stadionu a rozehnala po obci. Zatkla přitom nejméně čtyři aktivisty včetně bývalého vůdce tohoto občanského sdružení Mariána Kotleby. Demonstranti házeli po policistech láhve a kameny. O případných zraněních při této akci zatím nejsou informace.

Marián Kotleba, vůdce Slovenské pospolitosti

0
„My jsme tu proto, aby byla zahájena doopravdy celospolečenská diskuze, aby se Fico, Kaliňák a všichni politici zamysleli a otevřeli oči.“

Ke druhému zákroku došlo poté, co starosta obce vyzval účastníky protestu, aby opustili stadion, který je majetkem obce. Podle starosty Jozefa Brendzy bylo nutno shromáždění rozpustit, protože nebylo povolené a nebyl určen zodpovědný organizátor.

Protestu se zúčastnila i česká Dělnická strana

„Jsme proti cikánskému teroru“ či „Ochráníme naše rodiny“ byla hesla, která zazněla na shromáždění Slovenské pospolitosti. Kotleba před svým zatčením obvinil politické strany a vládu, že se nestarají o bezpečnost obyvatel. Na demonstraci přišli i zástupci české radikální Dělnické strany. Její představitelka řekla, že občané se musí chránit sami, protože vlády to nedělají.
Svoláním protestu reagovala pospolitost na nedávný incident v jedné východoslovenské obci, kde dvojice mladíků ve věku 15 a 16 let ze sousední romské obce v Ostrovanech napadla podle policie důchodce. Údajně ho zbili násadou od koštěte a způsobili mu více tržných ran na hlavě a tváři; muž přišel o oko.

Už před rokem přitom extremistické občanské sdružení Slovenská pospolitost rozpustilo slovenské ministerstvo vnitra, ale podle nedávného rozhodnutí soudu může pokračovat v činnosti. Nejvyšší soud loňský verdikt ministerstva zrušil kvůli formálním nedostatkům a případ vrátil k opětovnému projednání. Ministerstvo chce sdružení brzy opět rozpustit.

Slovenská pospolitost je občanské sdružení blízké rovněž zakázané nacionalistické straně Slovenská pospolitost - Národní strana. Politické uskupení, které v roce 2006 rozpustil nejvyšší soud, se hlásilo k myšlenkám prezidenta válečného Slovenska Jozefa Tisa. Členové pospolitosti v minulosti organizovali pochody, na kterých vystupovali v uniformách připomínajících válečný slovenský stát.

Marián Kotleba
Marián Kotleba
Více fotek
  • Marián Kotleba autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1036/103536.jpg
  • Příznivci Slovenské pospolitosti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1036/103539.jpg