Nad řekou Hudson se srazil vrtulník s malým letadlem, nikdo zřejmě nepřežil

New York - Vrtulník s malým letadlem se srazil nad řekou Hudson v New Yorku. Oba letouny se poté zřítily do vody. Oznámila to pobřežní stráž, která na místo neštěstí vyslala záchranné týmy. K neštěstí došlo nad vodami, které oddělují Manhattan od státu New Jersey. Podle dostupných údajů agentury Reuters s odkazem na starostu New Yorku Michaela Bloomberga bylo na palubě helikoptéry kromě pilota pět italských turistů. V letadle byli tři lidé, z toho jedno dítě. Z řeky byla ve večerních hodinách SEČ vytažena dvě těla. Podle Bloomberga je šance na záchranu kohokoliv z nejméně devíti účastníků nehody mizivá.

Vyhlídkový vrtulník společnosti Liberty Helicopters se srazil s malým letadlem nad řekou Hudson, která odděluje newyorský Manhattan a město Hoboken v New Jersey. Na místě stále pracují záchranáři a potápěči. Svědek havárie popsal, že letadlu upadlo křídlo a že vrtulník padal „jako kámen“. Trosky obou strojů plují po řece. Příčina nehody není jasná, počasí bylo v době srážky, tedy v poledne místního času, klidné a viditelnost dobrá.

Podle Bloomberga se odborníci shodli, že nehodu „nešlo přežít“. „Je třeba přiznat, že záchranná akce se rychle změnila v pouhé vyprošťování,“ řekl. Původní informace uváděly, že jednoho člověka se hasičům podařilo z vody vytáhnout. Nyní zprávy mluví o vylovení dvou těl z vody, z nichž jedno volně plulo po hladině a druhé bylo v trosce. Další těla obětí údajně záchranářští potápěči zahlédli v dalších troskách pod hladinou.


Svědkové se v popisu nehody neshodují

Očití svědkové popisují nehodu značně rozdílně. Někteří mluvili o „velké ráně“, po níž padaly trosky strojů do vody, jiná svědkyně uvedla, že „vše se odehrálo naprosto bezhlučně, letadla se rozpadla a jejich trosky dopadly na hladinu bez sebemenšího zvuku,“ napsala agentura AP. 

Jiná svědkyně z Hobokenu si všimla, že vrtule helikoptéry po nárazu pokračovala v letu, zatímco trupy obou letadel padaly v troskách dolů. Část trosek padala na hobokenský břeh, což tuto svědkyni i jiné osoby přimělo útěkem hledat útočiště.

Hudson jako magnet na letecké nehody

O řece Hudson se letos mluvilo v souvislosti s havárií letadla už jednou. V lednu na ni nouzově přistál Airbus A-320 společnosti US Airways se 150 lidmi na palubě. Stroj směřoval z newyorského letiště LaGuardia do Severní Karolíny. Necelou minutu po startu motory nasály hejno ptáků. Díky schopnostem kapitána Chesleyho Sullenbergera, ze kterého se stal národní hrdina, nikdo tehdy nezemřel.

Havárie na manhattanském vodním toku
Havárie na manhattanském vodním toku
Více fotek
  • Havárie na manhattanském vodním toku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1036/103550.jpg
  • Záchranné práce na řece Hudson autor: ČTK, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1036/103553.jpg