Restaurace na Mallorce byla nejspíše dalším cílem ETA

Palma de Mallorca (Španělsko) - Španělskou Mallorcou dnes otřásly hned tři výbuchy. Došlo k nim ve městě Palma de Mallorca. Dvě bomby byly umístěny uvnitř a v blízkosti jedné z restaurací, třetí pak na centrálním náměstí Palmy. Dle místní rozhlasové stanice Cadena SER nebyl nikdo zraněn, jelikož explozím předcházela telefonická výstraha. Varovat před samotným útokem má přitom ve zvyku baskická teroristická organizace ETA. Španělské ministerstvo vnitra i prefektura Baleáry se prozatím odmítly k informaci vyjádřit. Agentura Europa Press uvedla, že výbuchy byly slabé, v podstatě symbolické.

Jak uvedla spolupracovnice ČT Lucie Chmelíková, terorista (či teroristé) nejprve umístil malou a nepříliš účinnou bombu na dámské záchody v turisty hojně navštěvované části Palma de Mallorca a v 11:30 upozornil, že mezi dvanáctou a osmnáctou hodinou bomba vybuchne. Bezprostředně po ohlášení trhaviny byla restaurace evakuována. Druhá bomba explodovala o něco později venku nedaleko od této restaurace. Jde o podnik na okraji města poblíž jachtařského přístavu, v oblasti hojně navštěvované turisty, na trase mezi centrem a letištěm.

„K třetí explozi došlo v podzemním nákupním středisku pod hlavním náměstím Plaza Mayor, ale jednalo se o malé zařízení, dokonce slabší než předchozí výbušniny,“ uvedl mluvčí místní vlády.

I kdyby došlo k výbuchům, zřejmě by nezpůsobily vážnější zranění

Výbuchy všech bomb byly podle svědků slabé, v podstatě symbolické. Mnoho zranění by nezpůsobily ani v případě, že by varování z nějakého důvodu selhalo a k evakuaci by nedošlo.

ETA se přitom právě dnes přihlásila k několika atentátům spáchaným během letošního června a července na území Španělska. Patří mezi ně i útok na Mallorce z 30. července, při němž zahynuli dva policisté. ETA se přiznala také k nastražení bomby u policejních kasáren v severošpanělském městě Burgosu. Při tomto atentátu z 29. července bylo lehce zraněno 65 osob. Další útok spáchaný členy ETA se odehrál 19. června v baskickém městě Arrigorriaga a zahynul při něm policejní inspektor.

ETA si vynucuje nezávislé Baskicko útokem na turistické oblasti

Vše tak nasvědčuje tomu, že ETA přenesla svou snahu vynutit si terorem vznik nezávislého Baskicka na „prázdninové ostrovy“ Baleáry, kde může zastrašením turistů způsobit Španělsku větší ekonomické škody a přilákat také větší pozornost mezinárodních médií, když většinu „obyvatel“ ostrovů tvoří v letních měsících cizinci.

Od roku 1968 ETA bojuje za samostatný baskický stát, který by se měl podle ní skládat ze čtyř španělských provincií Álava, Vizcaya, Guipúzcoa a Navarra a tří francouzských provincií Labourd (Lapurdi), Basse-Navarre (Behe-Nafarroa) a Soule (Zuberoa). Za dobu svého boje připravila ETA o život přes 800 lidí.

Organizace byla v posledních dvou letech značně oslabena opakovanými policejními zásahy a zatýkáním. Španělské bezpečnostní síly věří, že ETA chce útoky na Mallorce ukázat španělské vládě i stoupencům, že neztratila na síle.

/*json*/{"map":{"lat":39.582407122,"lng":2.66967773438,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":39.574997872471,"lng":2.647705078125,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/