Do Afghánistánu už nedorazí žádné německé posily

Berlín - Německo už neplánuje vysílat do Afghánistánu žádné další posily, neboť to považuje za zbytečné. Počítá ale s tím, že mise bude trvat ještě pět až deset let, prohlásil ministr obrany Franz Josef Jung v rozhovoru pro dnešní list Bild am Sonntag. Reagoval tak na páteční výzvu nového generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena, který od členských zemí aliance žádá posílení jejich angažovanosti v Afghánistánu. Podle Rasmussena nejnovější úspěchy v boji proti povstalcům na jihu země umožnilo teprve posílení jednotek v dané oblasti. Nyní je třeba posílit jednotky i jinde, prohlásil generální tajemník.

„Německo nevidí žádný důvod dávat k dispozici (pro akci v Afghánistánu) ještě více peněz nebo vojáků,“ řekl Jung. Jeho odhad, že afghánská mise NATO bude trvat ještě nejméně pět až deset let, se shoduje i s názorem předchozího ministra obrany, sociálního demokrata Petera Strucka, upozorňuje agentura DPA.

Jung připomněl, že Německo svůj kontingent zvýšilo již na 4 500 vojáků a 300 mužů pro elektronickou rozvědku AWACS. Kromě toho přispívá finančně částkou 200 milionů eur ročně (asi 5,16 miliardy Kč), což od roku 2002 činí úhrnem 1,2 miliardy eur (asi 31 miliard Kč). „Německo se tedy už dost angažuje,“ zdůraznil ministr. Upozornil, že nelze mluvit jen o vojenské stránce mise, nejméně stejně důležitá je podle něj civilní obnova země.

V Afghánistánu dosud padlo 16 německých vojáků v bojích nebo při bombových atentátech, dalších 109 bylo zraněno. Jung připustil, že právě tyto ztráty jsou těžce únosné nejen politicky, ale i pro něj osobně. „Když vám otec padlého říká, že přišel o jediného syna, do něhož vkládal veškeré naděje, nebo když stojíte před vdovou, která zde zbyla sama s malým dítětem, nezapomenete takové scény do konce života,“ řekl s tím, že „denně se za německé vojáky v Afghánistánu modlí“.

Německo
Německo