Němci usmrcení roku 1945 v Malborku budou pietně pohřbeni

Malbork/Berlín - Ostatky více než dvou tisíc německých civilistů zemřelých v roce 1945 a pohřbených v masovém hrobě v polském Malborku budou v pátek pietně uloženy na německém hřbitově v polské obci Stare Czarnowo u Štětína. Co stálo za smrtí civilistů, není zcela jasné, nejpravděpodobněji se jedná o oběti křížové palby během obléhání Malborku v zimě 1945.

Masový hrob s válečnými oběťmi byl v Malborku v severním Polsku objeven v říjnu minulého roku při stavebních pracích. Tito lidé přišli o život pravděpodobně během obléhání Malborku na začátku roku 1945. Oficiální místa přiznávají, že zřejmě nikdy nebude zodpovězeno, kdo tito mrtví byli a kdo je zabil. Testy DNA v takovém rozsahu by totiž byly velmi drahé.

Bodo Rückert, člen německé rodiny, která město musela opustit na konci války, se domnívá, že je zabili Poláci, kteří se chtěli pomstít za utrpení spojené s šestiletou německou okupací.
Němečtí civilisté zřejmě zahynuli v křížové palbě

S tímto názorem nesouhlasí Georg Fritz, představitel organizace sdružující německou menšinu v Malborku. Předpokládá, že jde o německé civilisty, kteří zahynuli v křížové palbě během bojů, nebo na následky hladu, zimy a nemocí v zimě 1945.

Maciej Schulz, který se podílel na zkoumání ostatků, toto stanovisko podporuje, protože podle výsledků ohledání mělo otvor po průstřelu jen méně než jedno procento všech nalezených lebek.

Masový hrob v Malborku
Masový hrob v Malborku