Lékaři zachránili vlasy a ucho skalpované ženě

České Budějovice - Tým plastických chirurgů českobudějovické nemocnice zachránil část vlasů a ucho ženě, kterou v únoru skalpoval stroj při třídění vajec. Osmatřicetiletá Romana Kučerová z Mazelova je nyní v domácím ošetřování. Po raritní 7,5 hodiny trvající operaci jí na části hlavy opět rostou vlasy a vrací se zpět k normálnímu životu, řekli novinářům zástupci nemocnice.

„Pracovala jsem jako brigádnice na třídičce vajec. Došlo tam k padání vajec pod přístroj. Rozhodla jsem se, že to půjdu uklidit. Nebyly tam žádné ochranné prostředky a bohužel došlo k zachycení vlasů rotujícími válci a vlasy se začaly postupně namotávat na válce,“ popsala úraz Kučerová. Než kolegyně stihly přístroj vypnout, odtrhl jí vlasy.

Záchranáři ji i s roztrženým skalpem z více než poloviny hlavy přepravili do nemocnice. Téměř osm hodin trvala první operace. „Provedli jsme replantaci obou skalpátů,“ konstatoval primář oddělení plastické chirurgie Vladimír Mařík. Další týden ji pak udržovali v umělém spánku, čekali na výsledek. „Byla ohrožena na životě, selhávaly základní životní funkce,“ uvedl lékař Adrian Szöke.

Video Vladimír Mařík v Událostech, komentářích
video

Vladimír Mařík v Událostech, komentářích

Lékaři nejprve museli obnovit krevní oběh v obou odtržených místech, pak se je pokusili opětovně vsadit tam, kam patřily. První s odtrženým ušním boltcem se úspěšně přihojil, druhý ale kompletně odumřel. Na část zátylku jí pak lékaři přenesli sval ze zad. „Úraz byl raritní tím, že skalpáty byly od sebe odděleny a byly odtrženy od lebečních kostí v různých vrstvách a byly velice zhmožděny,“ řekl Mařík, který operaci vedl.

Největší oporou byl skalpované její čtyřletý syn

Po operaci se pak Kučerová dlouho odmítala podívat do zrcadla. Když se prý poprvé spatřila, rozplakala se. Největší podpora z okolí pro ni přišla od čtyřletého syna. „V okamžiku, kdy mě poprvé uviděl, ač to bylo nechtěné, řekl: 'Maminko, stejně jsi krásná a zase budeš mít takové vlásky, jako jsi měla.' To vás strašně postaví na nohy,“ zdůraznila Kučerová. Nyní nosí šátky, aby zakryla holou část zátylku, kde už jí vlasy nenarostou. Postupně si chce nechat opět narůst dlouhé vlasy.

Podobných raritních zákroků mají zdejší plastičtí chirurgové na svém kontě více. V roce 2005 zachránili ženu, kterou skalpoval stroj na třídění brambor.

Skalpovaná žena Romana Kučerová po transplantaci
Skalpovaná žena Romana Kučerová po transplantaci