NASA vypsala tendr na vesmírnou taxislužbu

Houston - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír začal hledat soukromé americké firmy, které mají zájem provozovat komerční lety pro přepravu astronautů do vesmíru. Panel odborníků totiž před nedávnem uvedl, že NASA utrácí obrovské částky na přepravu astronautů do vesmíru, například na Mezinárodní vesmírnou stanici. Podle expertů by se měla americká vesmírná agentura soustředit na důležitější cíle než na provozování vesmírné "taxislužby".

Mezi zájemci je i společnost Boeing Co 

Americké společnosti, které mají zájem zúčastnit se tendru, mají 45 dnů na podání žádosti. Od státu by úspěšné firmy, o nichž by se mohlo rozhodnout už v září, měly dostat finanční injekci ve výši 50 milionů dolarů. Již tento čtvrtek by se měl v centru NASA v Houstonu konat seminář pro firmy, které mají zájem účastnit se tendru na vývoj a provozování komerčních letů do vesmíru. Zájem prý projevily firmy několika amerických firem včetně společnosti Boeing Co.

Washington chystá obnovu vesmírné flotily 

Současné plány Washingtonu počítají s tím, že USA odstaví nynější zastarávající flotilu raketoplánů, postavených v 80. letech minulého století, v roce 2010. Než bude mít ale Washington k dispozici novou kosmickou loď, která by měla být hotova kolem roku 2015, budou lety amerických astronautů zajišťovat ruské Sojuzy. A Rusko oznámilo, že bude Spojeným státům od roku 2012 účtovat kolem 50 milionů dolarů za každou cestu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpět na Zemi.

NASA nicméně hodlá vyřadit své dosluhující raketoplány až po dobudování ISS. Washington však již nyní čelí kritice, že lety v zastarávajících raketoplánech ohrožují životy kosmonautů.