Kuvajt zmařil útok al-Káidy na americkou základnu v zemi

Kuvajt - Úřady v Kuvajtu zadržely šestičlennou skupinu, která je údajně napojena na al-Káidu. Chtěla zaútočit na americkou vojenskou základnu, dalším cílem mělo být i tamní velitelství bezpečnostní agentury. Všichni zadržení se ke svým plánům přiznali. Na americké základně je 15 000 vojáků a slouží jako logistická podpora pro jednotky v Iráku. Ty se odtud mají stáhnout do srpna příštího roku. Potom tam zůstane ještě asi 50 000 mužů, kteří budou trénovat irácké ozbrojené síly.

Všichni zatčení se podle kuvajtských úřadů přiznali. Jejich cílem měly být kromě americké základny také další významné objekty v Kuvajtu. Mezi jinými to mělo být velitelství kuvajtské vnitřní bezpečnostní agentury. Cílem plánovaného útoku za pomoci nákladního auta naloženého výbušninami měla být strategická základna americké armády Arifdžan, vzdálená asi 60 kilometrů na jih od metropole Kuvajtu. Podle agentury AP by však byl úspěch takového útoku vzhledem k povaze bezpečnostních opatření na základně nepravděpodobný.

Základna je logistickým centrem USA pro Irák

Rozsáhlá základna, na které je v současnosti umístěno 15 000 vojáků, slouží jako logistická podpora jednotek v Iráku. Základna byla klíčová při útoku na Irák v roce 2003, důležitá je však i v průběhu stahování amerických vojsk z oblasti. Podle dohody mezi Washingtonem a Bagdádem stáhnou USA svá vojska do srpna 2010 a ponechají v Iráku 35 000 až 50 000 osob jako poradce a trenéry místních ozbrojených sil do úplného stažení na konci roku 2011.

Kuvajt patří mezi významné spojence USA a v Kuvajtu jsou stálé americké posádky. Starší obyvatelstvo je Američanům vděčné za osvobození během války v Perském zálivu v roce 1991, tamní islámští extremisté ale s jejich přítomností na kuvajtském území nesouhlasí a od roku 2002 na americké vojsko několikrát zaútočili.