Skotské úřady rozhodnou o milosti pro libyjského atentátníka Midžrahího

Londýn - Skotská vláda ještě nerozhodla o tom, zda bude z humanitárních důvodů propuštěn bývalý libyjský agent odsouzený za podíl na leteckém atentátu u Lockerbie v roce 1988. Rozhodnutí by ale mělo padnout do měsíce. Oznámil to v noci na dnešek mluvčí skotské vlády v reakci na tvrzení britských televizí, že bude atentátník Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí propuštěn, protože má rakovinu prostaty v konečném stadiu.

Britská média Sky News a BBC vydala v noci na dnešek zprávu, že bývalý libyjský agent Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí bude propuštěn z humanitárních důvodů. Zprávu o brzkém propuštění Midžrahího odvysílala ve středu pozdě večer televize Sky News s tím, že skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill oznámí své rozhodnutí příští týden.

Podle analytiků hraje v rozhodování svou roli i byznys. V případě propuštění by mohla Libye otevřít náruč britským těžařským firmám.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Telefonát Ivana Kytky

1308 14:45

Reportáž Adama Kautského

Obdobnou zprávu přinesla BBC, podle níž mělo rozhodnutí ministra MacAskilla padnout tak, aby Midžrahí mohl být propuštěn ještě před začátkem muslimského postního měsíce ramadán. Ten má letos trvat zhruba od 22. srpna do 19. září.

Skotská vláda dementovala zprávu o Midžrahího propuštění

Skotská vláda nedlouho po odvysílání zprávy však tuto zprávu dementovala. „Žádné rozhodnutí o žádosti pana Midžrahího o transferu nebo o propuštění z humanitárních důvodů dosud nepadlo. Jde tudíž jen o spekulace,“ prohlásil vládní mluvčí. 

Představa, že by se to nyní mohlo změnit, se většině pozůstalých po 270 obětech nejhoršího teroristického útoku v britských dějinách vůbec nelíbí. „Midžrahí by nikdy neměl mít nárok na omilostnění. Projevil snad on sám, když umisťoval bombu do letadla, jakoukoli lítost nad lidmi, které se chystal zabít? Myslím, že ne,“ řekla matka jedné z obětí Katherine Flynnová. Dle pozůstalých po amerických obětech jde o výraz neúcty k mrtvým a přílišnou velkorysost k teroristovi, jak uvedl spolupracovník ČT Ivan Kytka.

Naopak pozůstalí britských obětí se přiklání k tomu, že Midžrahí si již odseděl určený čas a měl by být kvůli své nemoci propuštěn. Podle skotských zákonů má navíc skotský ministr spravedlnosti možnost propustit na svobodu nevyléčitelně nemocné vězně, ale nejdříve 3 měsíce před jejich skonem, dodal Kytka.

Midžrahí umístil v roce 1988 do kufru bombu, která explodovala v letounu společnosti PanAm nad skotským Lockerbie. Atentát z 18. prosince 1988 si vyžádal 270 obětí, z nichž 259 byli pasažéři a posádka letadla a jedenáct obyvatel skotské vesničky Lockerbie, na kterou stroj dopadl. Midžrahí byl v roce 2001 v Británii odsouzen na doživotí s možností propuštění nejdříve po 27 letech.

Za Midžrahího se přimlouval i Kaddáfí

Policie další teroristy nezadržela a ani neví, kdo další za útokem konkrétně stojí. Na propuštění Midžrahího tlačí Libye už dlouho. Prezident Kaddáfí dokonce minulý měsíc osobně lobboval u britského premiéra Browna, který je sám Skot.

Podle soudu pracoval Midžrahí pro libyjskou tajnou službu. Tripolis jakoukoliv spojitost s útokem dlouho odmítal, nakonec ji ale přiznal a oběti odškodnil. Případ Lockerbie přesto dodnes vyvolává otazníky. Atentát vyústil v hlubokou roztržku mezi Libyí a západním světem.

Lorraine Davidsonová, novinářka

„Až východ slunce ukázal zkázu v celé hrůze. Těla byla rozházená po polích, po střechách domů. Jen zápach leteckého benzinu mi říkal, že to je realita, a ne nějaký hororový film.“