V Pákistánu upadá obliba Talibanu i USA

Islámábád - Sedmdesát procent Pákistánců nemá rádo fundamentalistický Taliban, jehož bojovníci nacházejí útočiště v pákistánském pohraničí. Podobný odklon přízně Pákistánců se týká také teroristické sítě al-Káida, s níž nyní souhlasí jenom devět procent obyvatel této asijské muslimské země. Nepopulární jsou ale také Spojené státy, které proti Talibanu bojují, neboť 64 procent Pákistánců pohlíží na Washington jako na nepřítele. Vyplývá to z čerstvého průzkumu veřejného mínění, o němž dnes informovala agentura AP.

Rostoucí nelibost vůči Talibanu je důsledek násilností, jichž v Pákistánu přibývá. Od začátku loňského roku při nich zahynulo přes 2500 lidí. Talibanu nepřidala na popularitě ani jeho snaha vnutit obyvatelům severního Pákistánu vlastní interpretaci islámu.

Výsledek průzkumu ve čtvrtek zveřejnilo washingtonské Pewovo výzkumné středisko, jehož pracoviště do ankety zařadilo 1254 Pákistánců z většinou městských oblastí. To pořádá podobné ankety každoročně a loni v jedné z nich například nesouhlasilo s činností a ideologií Talibanu jenom 33 procent dotázaných obyvatel Pákistánu.

Pohled Pákistáncůn na USA se nezlepšil ani po příchodu Obamy

Lépe se nevede podle ankety ani Spojeným státům. Pákistán je jednou z mála zemí, kde sympatie vůči USA nezvedl příchod prezidenta Baracka Obamy do Bílého domu. Ameriku považuje za nepřítele 64 procent Pákistánců a jejímu prezidentovi důvěřuje jenom 13 procent. Naštěstí si ale 53 procent Pákistánců přeje vztahy k USA zlepšit. Podle láhaurského právníka Muhammada Zamana se Pákistánci na Obamu dívají takto: „Je jako staré víno v nové lahvi“.

Oběti násilí v Pákistánu
Oběti násilí v Pákistánu