Americký senátor Webb se setkal s disidentkou Su Ťij

Rangún - Americký senátor Jim Webb se v Rangúnu setkal s barmskou disidentkou Do Aun Schan Su Ťij. Webb se tak stal prvním zahraničním činitelem, kterému bylo povoleno sejít se s ní od jejího nedávného odsouzení k dalším 18 měsícům domácího vězení. Američan John Yettaw, který byl odsouzen spolu s barmskou političkou, bude podle Webba v neděli propuštěn.

Ještě před schůzkou se Su Ťij se senátor podle agentury Reuters sešel v metropoli Neipyijto s nejvyšším představitelem barmského režimu, generálem Thanem Šweiem. O obsahu jejich rozhovoru však není nic známo. Je to poprvé, co se nějaký vysoce postavený americký politik setkal s nejvýše postaveným představitelem této asijské diktatury, napsala AP.

Čtyřiašedesátiletá nositelka Nobelovy ceny za mír byla převezena ze svého domu do nedaleké vládní rezidence pro hosty, kde se na 40 minut sešla s Webbem, a poté reportéři viděli, jak ji auto s policejním doprovodem odváží zpět domů. Má se za to, že barmská junta svolila ke schůzce Su Ťij s Webbem ve snaze zmírnit kritiku mezinárodního společenství, která se na ni snesla po nejnovějším soudu s ní. V červenci vláda k vězněné disidentce nepustila generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna během jeho dvoudenní návštěvy.

Video Reportáž Tomáše Eyema
video

Reportáž Tomáše Eyema

Su Ťij strávila v domácím vězení 14 z uplynulých 20 let. Nejnověji byla odsouzena za údajné porušení pravidel, za kterých byla v minulosti zadržována. Zvláštní soud nejprve oznámil verdikt tři roky vězení a nucených prací, ale vojenská junta trest vzápětí snížila na půldruhého roku domácího vězení.

Su Ťij byla odsouzena proto, že v květnu nechala ve svém domě přenocovat Američana Johna Yettawa, který se dostavil bez pozvání těsně před vypršením jejího předchozího trestu. Údajně tím porušila pravidla svého domácího vězení. Yettaw, jenž přeplaval jezero, u kterého dům Su Ťij stojí, byl mimo jiné obžalován z „plavání v místech, kde je to zakázané“. Soud mu uložil sedm let vězení, z toho čtyři roky nucených prací. Třiapadesátiletý Yettaw, který prý trpí epilepsií, cukrovkou a má i další zdravotní problémy, za disidentkou přišel údajně proto, že ho Bůh varoval, že Su Ťij zavraždí teroristé. Yettaw bude v neděli propuštěn. „Senátor Webb jej dopraví ze země vojenským letadlem, které se v neděli odpoledne vrací do Bangkoku,“ konstatuje prohlášení.

Do Aun Schan Su Ťij
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24