Sebevražedný útok v Ingušsku nepřežilo nejméně 20 lidí

Nazraň (Rusko) - Nejméně 20 lidí dnes zahynulo při útoku sebevražedného atentátníka v jihoruském Ingušsku. Zraněno bylo podle různých zdrojů 60 až 140 lidí. Výbuch nálože, s níž útočník vjel na dvůr policejní stanice v metropoli Nazraň, měl razanci tuny klasické trhaviny. Mezi oběťmi jsou policisté i obyvatelé okolních domů. Na dny 17. až 19. srpna byl v Ingušsku v souvislosti s atentátem vyhlášen státní smutek. Ruský prezident Dmitrij Medveděv kvůli atentátu odvolal z funkce ingušského ministra vnitra. Svůj krok zdůvodnil tím, že se útoku dalo zabránit.

Atentátník vjel s dodávkou naloženou výbušninou na dvůr policejní stanice právě v okamžiku, kdy se tam rozdílely úkoly. Někteří policisté se ho marně pokoušeli zastavit střelbou. Policejní budova byla zčásti zničena, následný požár se ale podařilo lokalizovat. Podle záchranářů není vyloučeno, že se v troskách nacházejí další lidé, pátrání po nich však ztěžují sporadické výbuchy munice.

Šlo o nejkrvavější útok na severním Kavkazu od roku 2005. Za pachatele jsou považováni islámští extremisté, k atentátu se ale zatím nikdo nepřihlásil. Mezi oběťmi a zraněnými jsou policisté a obyvatelé nedaleké pětipatrové budovy, v níž tlaková vlna roztříštila okna. Někteří zranění byli letecky přepraveni k ošetření do Moskvy.

Video Telefonát Lenky Kabrhelové
video

Telefonát Lenky Kabrhelové

Podle počátečních informací měla exploze razanci více než 20 kilogramů klasické trhaviny, pozdější odhady se pohybovaly od 200 do 1000 kilogramů trinitrotoluenu. Výbuch, který vyhloubil kráter o průměru čtyř metrů a hloubce 1,5 až dva metry, zničil také asi tři desítky aut.

Ruský prezident Medveděv nařídil svému ministru vnitra Rašidu Nurgalijevovi, aby přijal dodatečná opatření k zajištění bezpečnosti v Ingušsku, udělal pořádek ve strukturách ingušské policie a zajistil její posílení. Zároveň s odůvodněním, že teroristickému činu šlo zabránit, odvolal ingušského ministra vnitra.

Severní Kavkaz, především Čečensko a jeho okolí, byl v posledních 15 letech postižen několika válečnými konflikty, při kterých Moskva proti místním nacionalistům a separatistům nasadila i armádu. Velké boje sice skončily, ale krvavé incidenty se zde odehrávají neustále. V červnu byl při atentátu těžce zraněn ingušský prezident Junus-Bek Jevkurov.

Ingušský prozatímní prezident Rašid Gajsanov, který Jevkurova zastupuje, v souvislosti s útokem ingušskou policii kritizoval. Je podle něj slabá a není schopna bránit sebe ani lid republiky.