Nad čtvrtečními volbami v Afghánistánu visí Damoklův meč Talibanu

Kábul - Do prezidentských voleb v Afghánistánu zbývají čtyři dny, napětí se dál stupňuje. Taliban varoval, že bude útočit na všechny, kdo se hlasování zúčastní. V zemi vrcholí předvolební kampaň a do Kábulu se vrátila kontroverzní osobnost – bývalý ministr obrany Abdul Rašíd Dóstum. Jeho příznivci by mohli být jazýčkem na vahách případného volebního vítězství současného prezidenta Hamída Karzáího.

S Dóstumovým návratem vzrostly Karzáího naděje na podporu od etnických Uzbeků. Ti současného prezidenta varovali, že jejich hlasy ztratí, pokud bývalému ministrovi nepovolí návrat z tureckého exilu. Dóstum byl důležitým článkem aliance proti fundamentalistickému hnutí Taliban, jehož vláda byla svržena v roce 2001. Později však byl obviněn z rozsáhlého porušování lidských práv a údajně nese odpovědnost za zmasakrování až 2000 zajatců z řad Talibanu v prvních dnech války v roce 2001, což ovšem popírá. USA Dóstumův návrat kritizovaly, Karzáí ale v televizní debatě namítl, že tuto politiku vede „v národním zájmu, v zájmu jednoty a ukončení války“.

Kandidátů je 41, Karzáí favoritem, ale…

Video Napjatá situace v předvolebním Afghánistánu
video

Napjatá situace v předvolebním Afghánistánu

Napjatá situace v předvolebním Afghánistánu

07:00 17.8.

Jakub Szántó k afghánským volbám

Karzáího protikandidáti mezitím využívají extrémně špatné bezpečnostní situace v zemi ke kritice dosavadního postupu současného afghánského vedení. "Deset miliard dolarů bylo utraceno za výcvik policie. A policie je nepoužitelná a vypadá spíš jako domobrana," říká bývalý ministr financí a prezidentský kandidát Ašraf Ghání. Podle čerstvého průzkumu má Karzáí naději, že ve čtvrtek dostane 44 procent hlasů, jeho bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh 26, bývalý ministr plánování Ramazán Bašardost deset a Ghání šest procent hlasů.

Pro vítězství v prvním kole by některý ze 41 kandidátů musel získat nejméně 50 procent hlasů. Pokud se to Karzáímu nepodaří, hrozí nebezpečí, že se proti němu soupeři v kole druhém spojí. Průzkumy mu předpovídají asi 45 procent, není ale jasné, jak s výsledky zamíchají hrozby Talibanu.

Taliban: Kdo půjde volit, zemře!

Bojovníci Talibanu varovali, že každý, kdo ve čtvrtek půjde volit, riskuje život. Hnutí tak poprvé pohrozilo přímými útoky na volební místnosti. Hrozba je obsažena v letácích, které talibanci rozšiřovali ve vesnicích na jihu země, a potvrdil ji i mluvčí Talibanu Júsuf Ahmadí. Zároveň upozornil, že Taliban bude při svých operacích užívat novou taktiku. Taliban teď ovládá osm z 356 afghánských okresů.

Na bezpečnost v zemi bude během voleb vedle afghánských jednotek dohlížet také více než 100 tisíc zahraničních vojáků. V uplynulých týdnech zahájili britští a američtí vojáci v nejnásilnější provincii Hílmand na jihu země rozsáhlé operace, jejichž cílem je zatlačit bojovníky Talibanu a zajistit bezpečný průběh hlasování.

Hrozby Talibanu vyvolávají obavy, že účast ve volbách bude nízká a volby nebudou věrohodné. Napjatou předvolební atmosféru dokládají i poslední útoky. Nedaleko velitelství NATO v Kábulu v sobotu zahynulo při atentátu sedm lidí a Británie hlásí od začátku operací v Afghánistánu 201 mrtvých – nejvíc od války o Falklandy.

Cizinci opouštějí zemi

Stovky cizinců už před volbami Afghánistán opustily v obavě před nárůstem násilí. Ti, kdo v zemi zůstávají, byli vyzváni, aby tento týden strávili za zdmi svých domů či úřadů. Jedna mezinárodní bezpečnostní firma radí svým zahraničním klientům v Afghánistánu, aby se v následujících dnech vyzbrojili neprůstřelnými vestami a neustále s sebou nosili pasy.

Žádná zahraniční organizace ani vláda ale zatím zřejmě nevydala příkaz k evakuaci. Ten by byl považován za politický klacek hozený pod nohy afghánské vládě, pro niž je uspořádání voleb důkazem posunu směrem k demokracii v násilím sužované zemi.