Hasiči a záchranáři požáry nezvládli, říká australská vládní komise

Sydney - Při požárech v jižní Austrálii v únoru výrazně pochybilo vedení hasičských sborů a záchranných složek, které nezvládlo řadu organizačních opatření. Ve své vyšetřovací zprávě to uvedla vládní komise, konečná zpráva má být hotova do července příštího roku. Nejhorší požáry v novodobých dějinách země si v Austrálii začátkem roku vyžádaly přes 170 obětí na životech a o střechu nad hlavou připravily více než 7 500 lidí; oheň dokonce úplně srovnal se zemí některá menší města. Nynější zjištění komise mají především pomoci australským úřadům připravit se na příští období lesních požárů, které by mohlo být ještě horší než to minulé.

Podle vyšetřovací zprávy nestála během požárů v čele pohotovostních složek jedna odpovědná osoba. Týmy požárníků a záchranářů tak byly vedeny skupinami lidí, což místy přineslo zmatky a pochybení při hašení ohňů a evakuaci obyvatel. Výstražný systém, který má Australany včas upozornit na hrozící nebezpečí, navíc nebyl dostatečně rychlý a efektivní, uvedla zpráva. Řada lidí se z varovných zpráv nedozvěděla přesnou polohu, rozsah ani míru nebezpečí ohňů.

Velká část kritiky se snesla na šéfa požárních sborů jihoaustralského státu Viktorie Russella Reese, který se podle vyšetřování dostatečně aktivně nezapojil do organizace hašení a evakuace. Výrazně selhalo také kontrolní centrum ve městě Kilmore, které se nacházelo v oblasti, kde řádily nejničivější plameny. Podle vládní zprávy zde nebyl zapojen do práce dostatečný počet lidí. V centru chyběl dokonce fax či počítač, pomocí kterých by obyvatelé mohli být před požáry varováni s větším předstihem.

Vládní komise uvedla, že úřady by při podobných krizových situacích měly silněji apelovat na lidi, aby včas opustili své obydlí, a zdůrazňovat smrtelné nebezpečí postupujících plamenů. Odmítla však, aby při požárech byla nařizována povinná evakuace.

Australská vláda již schválila vytvoření nového národního telefonického servisu, který bude automaticky posílat varování o přírodních katastrofách na mobily a pevné linky. Komise doporučila před začátkem nového období lesních požárů zavedení také dalších zhruba 50 opatření, mezi nimiž je kácení stromů v některých oblastech, kontrolované požáry či splňování specifických podmínek při stavbách nových domů.