V Jemenu sílí ofenziva proti šíitským rebelům

Saná - Jemenská armáda rozšířila ofenzivu proti šíitským povstalcům na severozápadě země. Podle úřadů rebelové chtějí obnovit náboženskou vládu. Ti zase tvrdí, že se brání útlaku. Boje si za poslední týdny údajně vyžádaly několik desítek obětí na obou stranách. Přesná čísla ale nejsou k dispozici.

Týdny přestřelek pomalu přerůstají v mohutnou ofenzivu. Armáda do bojů nasadila i letectvo a těžkou techniku. Minulý týden vláda rebelům nabídla příměří a jednání. Ti ale odmítli a nechtějí ani propustit 15 humanitárních pracovníků, které unesli.

Šíitští rebelové tvrdí, že je úřady v převážně sunnitském Jemenu utlačují, a proto se musejí bránit. Podle vlády ale povstalci útočí na státní úřady, obsazují školy a v provincii Saada a okolních oblastech chtějí znovu zavést náboženský režim. Za poslední týden před boji ze svých domovů uteklo přes 17 tisíc lidí.

Povstalcům se také nelíbí úzké vztahy vlády se Spojenými státy a její spolupráce v boji proti terorismu. Sousední Saúdská Arábie má zase strach, že se násilí u jejích jižních hranic může vymknout kontrole a posílit místní islamistické radikály.