Američané testovali svobodu: Na demonstraci proti Obamovi si přinesli zbraně

Phoenix (Arizona) - Na pondělní demonstraci proti americkému prezidentu Baracku Obamovi v hlavním městě státu Arizona Phoenix přišlo před centrum, kde Obama mluvil, i 12 mužů ozbrojených střelnými zbraněmi. Jeden z nich měl přes rameno přehozenou i poloautomatickou útočnou pušku. Chtěli tak prý vyzkoušet své ústavní právo nosit zbraň a protestovat.

V poslední době přitom nejde o ojedinělý jev. Minulý týden v New Hampshiru před budovou, ve které Obama obhajoval svou zdravotní reformu, demonstroval muž, jenž měl k noze připevněnou pistoli.

Demonstranti považují přítomnost zbraní na politických shromážděních za test svobody. Muž, který se v pondělí ve Phoenixu zúčastnil mítinku s puškou přes rameno, uvedl, že přišel se zbraní, protože mohl. „V Arizoně ještě stále mám nějaké svobody,“ řekl novinářům. Arizona patří k americkým státům, kde zákony umožňují volné nošení zbraní. Podle policie tak na pondělní demonstraci bylo vše v pořádku.

Přítomnost ozbrojených účastníků na politických shromáždění je pravděpodobně průvodním jevem rozruchu, který ve Spojených státech v uplynulých týdnech vyvolal Obamův návrh zdravotní reformy, jenž zahrnoval možnost státního zdravotního pojištění pro lidi, kteří si nemohou dovolit komerční zdravotní pojištění.

Řada pravicově zaměřených voličů poté začala obviňovat Obamu, že se chystá ve Spojených státech zavést socialismus, kdy bude vláda rozhodovat o tom, kdo dostane jakou péči. Na mítincích po Spojených státech, kde se Obama a demokratičtí zákonodárci snažili reformu vysvětlovat občanům, proto nebyly výjimkou rozhořčené výstupy jejích odpůrců či hlasité hádky.

Plakáty proti Obamovi
Plakáty proti Obamovi