Jižní Korea na poslední chvíli zrušila start své rakety

Soul - Jižní Korea dnes zrušila start své první vesmírné rakety jen osm minut před vypuštěním. Příčinou odloženého startu byla technická závada, oznámila agentura Reuters. Z nosné rakety už bylo odčerpáno palivo, což naznačuje, že bude třeba nejméně několika dní k nové přípravě letu. Jižní Korea, která zatím spoléhá na jiné země, potřebuje-li do vesmíru vynést družice, chtěla s pomocí rakety Naro-1 vyslat na oběžnou dráhu vlastní vědecký satelit. Naro-1 je dlouhá 33 metrů a při jejím vývoji a výrobě Jižní Koreji pomáhalo Rusko.

Odklad startu zároveň znamená odklad hrozícího přiostření vztahů se sousední Severní Koreou, která už předem varovala, že bude jihokorejské vypuštění rakety „bedlivě sledovat“. OSN na KLDR uvalila sankce za dubnový test rakety, kterou Pchjongjang označoval za vesmírnou, ale všeobecně bylo její odpálení považováno za zkoušku rakety dlouhého doletu.

Jižní Korea by chtěla postavit raketu vlastními silami do roku 2018 a poté do roku 2025 poslat do vesmíru sondu monitorující Měsíc. Chtěla by také rozvinout komerční službu na vynášení družic do kosmu. Její rodící se vesmírný program ale zatím daleko zaostává za Japonskem, Čínou, Indií a do jisté míry i za KLDR.