Před prezidentskými volbami zahájil český tým v Lógaru nové projekty

Kábul - Afghánci půjdou ve čtvrtek volit nového prezidenta. Předvolební atmosféru poznamenaly pokračující útoky a výhrůžky radikálního Talibanu, současně ale český provinční rekonstrukční tým v afghánské provincii Lógar zahájil pět nových projektů v celkové hodnotě 16 milionů korun. Ty jsou zaměřeny především na podporu školství, zemědělství a zdravotnictví. Tým působí v Lógaru od března 2008, jeho civilní část tvoří deset odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 275 vojáků.

Mezi chystané projekty patří stavba nové střední školy pro dva tisíce studentů, oprava dalších devíti škol a osazení pěti škol plechovými střechami. Ty by měly nahradit v zemi běžně používané hliněné, a zabránit tak zatékání vody.

Lógar je zemědělskou oblastí, a čeští odborníci se proto snaží pomáhat především v tomto resortu, uvedla v rozhovoru pro ČT civilní expertka provinčního rekonstrukčního týmu Alena Lišková. Pro místní zemědělce bude přínosem zejména rekonstrukce dvou sběrných středisek na mléko, včetně instalace chladicího zařízení, které umožní delší skladování mléka.

Video Alena Lišková ve Světadílu
video

Alena Lišková ve Světadílu

Fungování nemocnice v hlavním městě Lógaru Púli Alam zase podpoří stavba nové studny. Dalším z projektů je stavba ochranné zdi pro místní rozhlasovou stanici, jež se několikrát v minulosti stala terčem útoku.

Místo, kde PRT postaví školu pro 2 000 studentů
Místo, kde PRT postaví školu pro 2 000 studentů
Více fotek
  • Místo, kde PRT postaví školu pro 2 000 studentů autor: ČT24, zdroj: PRT Lógar http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1058/105711.jpg
  • Český kontingent v Afghánistánu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/933/93227.jpg