Maďarský prezident není na Slovensku vítaným hostem

Bratislava - Maďarský prezident není na Slovensku vítaným hostem. Tři nejvyšší ústavní činitelé Slovenské republiky dnes vydali prohlášení, podle kterého by návštěva prezidenta Lászla Sólyoma na výročí obsazení Slovenska vojsky Varšavské smlouvy včetně maďarských mohla poškodit vzájemné vztahy. Sólyom se chystal 21. srpna v Komárně odhalit sochu uherského krále Štefana a se státními činiteli se setkat ani nechtěl.

Letité napětí ve slovensko-maďarských vztazích dnes dosáhlo nového vrcholu. Tentokrát se přitom nejedná ani o maďarskou menšinu na Slovensku nebo slovenský jazykový zákon, nový konflikt vyvolala plánovaná návštěva maďarského prezidenta na Slovensku. 

Ten se chce vydat 21. srpna, tedy v den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, do Komárna, kde má odhalit sochu uherského krále Štěpána I.

„Takto organizovanou návštěvu vnímáme jako vědomou provokaci vůči Slovensku a nemůžeme převzít odpovědnost za důsledky, které ponese, včetně zhoršení slovensko-maďarských vztahů,“ uvedli v dnešním prohlášení slovenský prezident Ivan Gašparovič, ministerský předseda Robert Fico a předseda parlamentu Pavol Paška. Podle nich si maďarský prezident vybral termín své návštěvy vzhledem k historickým okolnostem netaktně a necitlivě. 

Maďaři: O návštěvě jsme Slováky včas informovali, výhrady neměli

V dokumentu se dále uvádí, že Slovensko je už několik týdnů vystaveno „hrubým a nevybíravým útokům oficiálních představitelů Maďarska včetně prezidenta Sólyoma“ a že „Maďarská republika spustila proti Slovensku bezpříkladnou diskreditační mezinárodní kampaň, založenou na vědomé dezinterpretaci novely zákona o státním jazyku“.

Maďarská prezidentská kancelář na to pak do Bratislavy vzkázala, že Sólyomova cesta do Komárna byla připravena včas a se všemi detaily, stejně tak prý kancelář informovala včas o cestě i slovenské úřady. Od nich prý ovšem nepřišlo žádné oficiální vyjádření, které by obsahovalo výhrady. Slováci si začali stěžovat až dnes.