Další start raketoplánu Discovery naplánován na úterý

Houston (USA) - Další start raketoplánu Discovery k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se uskuteční v úterý 25. srpna. Rozhodli tak nejvyšší představitelé Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Start raketoplánu je naplánován na 07:36 SELČ z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral na Floridě. Po dvoudenních debatách expertů NASA bylo rozhodnutí o startu dnes jednomyslné. Diskuse se točila hlavně kolem toho, zda jsou palivové nádrže pro let dostatečně bezpečné.

Při nejnovější vesmírné misi trvající 13 dní bude mít raketoplán Discovery sedmičlennou posádku, která na ISS dopraví nová technická zařízení a zásoby. Mimo jiné i novou komoru pro spaní a také kobercovou plošinu pro jogging.

Astronauty čekají tři výstupy do kosmu

Během čtvrtého letošního letu raketoplánu z pěti plánovaných se uskuteční tři výstupy do volného kosmického prostoru, z nichž každý bude trvat šest a půl hodiny. 

Po nynějším letu bude zbývat už jen šest kosmických výprav raketoplánu, než bude jejich nynější tříčlenná flotila - Endeavour, Discovery a Atlantis - vyřazena z aktivní služby, což se má stát v září 2010.