Spekulace o osudu zmizelé lodi Arctic Sea neustávají

Moskva - Ruská posádka i údajní únosci finské nákladní lodě Arctic Sea, která tento měsíc na dva týdny zmizela z radarů během plavby z Finska do Alžírska, dnes dorazili do Ruska. Z Kapverdských ostrovů, kde byla loď nakonec lokalizována, je do Moskvy převezly dva vojenské letouny Iljušin. Případ stále obklopují nejasnosti. Podle ruských úřadů šlo o pirátství, spekuluje se ale i o možné válce mafií či maskování obchodu se zbraněmi.

Spekulace o osudu lodi Arctic Sea neustávají ani poté, co dnes 11 členů posádky lodi, kterou nalezli Rusové u Kapverd, dorazilo spolu s údajnými únosci plavidla do Ruska. Ruské úřady poté, co vyslechly námořníky a v souvislosti se zmizením Arctic Sea zadržely osm lidí, oznámily, že loď byla unesena. „Posádka již potvrdila, že únosci žádali výkupné a pohrozili, že loď vyhodí do povětří, pokud nebude jejich požadavek splněn,“ řekl podle agentury Interfax mluvčí ruského ministerstva obrany.

Loď s finským nákladem plující pod maltskou vlajkou zmizela z radarů 28. července a měla přistát 4. srpna v alžírském přístavu Bejaia. Sem měla dovést náklad dřeva v hodnotě 1,3 milionů eur. Spekuluje se ale, že do incidentu jsou zapojeny tajné služby nebo že loď možná převážela tajný náklad zbraní.

Spekulace přiživily i maltské úřady, které tvrdí, že loď nikdy nezmizela, ale naopak byla sledována od chvíle, kdy ji údajně ozbrojenci unesli.

Ruská opoziční novinářka Julija Latyninová zase napsala v Moscow Times: „Loď Arctic Sea vezla něco, ale ne dřevo a ne z Finska, co potřebovalo provést velkou úpravu na lodi.“ Podle novinářky v Kaliningradu bylo na lodi odstraněno pažení, což by nasvědčovalo tomu, že se sem nakládala nějaká velká věc. „Arctic Sea vezla nějaké protiletadlové nebo jaderné součásti pro zemi, jako je Sýrie, a byla při tom přistižena,“ tvrdí Latyninová.

I nadále zůstávají na lodi u Kapverd čtyři členové posádky. Podle ruských úřadů kapitán a tři členové posádky zajišťují technickou obsluhu plavidla.

Únos lodi Arctic Sea
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24