Atentátníka z Lockerbie vítali doma jako hrdinu

Tripolis - Jako hrdinu vítaly davy v Libyi bývalého agenta tajné služby Abdala Basata Muhammada Midžrahího. Ten se vrátil do vlasti poté, co ho skotské úřady ze zdravotních důvodů propustily z vězení. V něm si odpykával doživotní trest za podíl na leteckém atentátu u Lockerbie z roku 1988. Jeho propuštění vyvolalo rozhodný nesouhlas USA, odkud pocházela víc než polovina z 270 obětí atentátu.

Midžrahí podle lékařů trpí rakovinou prostaty a zbývají mu tři měsíce života. Odletěl ve čtvrtek z Glasgow letadlem, které pro něho vyslala Libye. Prostřednictvím svých advokátů sdělil, že cítí úlevu, znovu tvrdil, že na atentátu neměl podíl, a své odsouzení označil za hanebnost. Vyslovil také zklamání nad tím, že kvůli možnosti být propuštěn ze zdravotních důvodů se musel vzdát odvolání proti rozsudku.

USA protestují, ale marně

Video Atentátník z Lockerbie je doma
video

Atentátník z Lockerbie je doma

Proti propuštění Midžrahího protestovali příbuzní některých obětí atentátu, nesouhlas s propuštěním vyslovila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, ministr spravedlnosti Eric Holder i Bílý dům. „Myslíme si, že to rozhodnutí byla chyba. Jsme v kontaktu s libyjskou vládou. A chceme si být jisti, že se mu nedostane nějakého zvláštního přivítání,“ řekl k Midžrahího propuštění americký prezident Barack Obama. Libyi vyzval, aby propuštěného nevítala jako hrdinu a posadila ho do domácího vězení.

Stal se ale pravý opak. Na letišti na bývalého agenta čekaly tisíce mladých lidí. Někteří měli na sobě trička s jeho podobiznou, další mávali libyjskými vlajkami. V centru Tripolisu se konalo velké uvítací shromáždění, z tlampačů v metropoli zněly vlastenecké písně. Mnozí v Libyi totiž Midžrahího považují za nevinného obětního beránka a jeho návrat domů za morální vítězství své země a za konec jejího dlouhého ponižování Západem. Jeho propuštění uvítala i Liga arabských států.

Při atentátu na letadlo americké společnosti PanAm před Vánocemi roku 1988 zahynulo všech 259 lidí na jeho palubě a 11 obyvatel skotské obce Lockerbie, na kterou letadlo spadlo. Podezření ze zosnování atentátu brzy padlo na Libyi, ale ta se k němu přiznala až v roce 2003. Midžrahí je jediný, kdo byl v souvislosti s atentátem odsouzen.

Londýn kritizuje „uvítání libyjského hrdiny“

Midžrahího bouřlivé uvítání v Libyi dnes kritizoval i Londýn. „Vidět, jak je v Tripolisu vítán jako hrdina někdo, kdo spáchal mnohonásobnou vraždu, je samozřejmě hluboce zneklidňující a hluboce zarmucující, zvlášť pro rodiny 270 osob zabitých při explozi letadla PanAm 21. prosince 1988 nad Lockerbie,“ prohlásil britský ministr zahraničí David Miliband.

Londýn varoval Tripolis, že jeho postoj pro něj může mít negativní dopad. „Je velmi důležité, aby Libye věděla, že chování libyjské vlády v příštích dnech bude mít zásadní význam pro to, jak svět bude posuzovat návrat Libye do společenství civilizovaných zemí,“ řekl Miliband.