Podle vědců lidé přirozeně chodí v kruzích, ač chtějí jít přímo

Tübingen (Německo) - Mýtus, že lidé přes veškerou snahu udržet přímý směr chodí v kruzích, potvrdily výsledky úvodní studie evropských vědců. Výsledky tohoto a budoucích testů mohou podle vědců pomoci zmapovat, jak mozek třídí zrakové a sluchové vjemy, podle kterých se lidé mohou orientovat. Vědci z Institutu Maxe Plancka pro biologickou kybernetiku v německém Tübingenu sledovali devět lidí na poušti a v lese. Měli za úkol jít rovně, ale pohybovali se buď v kruzích, nebo se odklonili od přímé dráhy, přestože jim nestálo nic v cestě.

Patrné to bylo tehdy, když jim orientaci podle slunce ve dne nebo podle měsíce v noci znemožnily mraky. V takovém případě se člověk pochodující noční pouští vrátil na místo, ze kterého vyšel, a studenti v rovinatém lese chodili v kruzích, i když mysleli, že jdou rovně. Při jasném nebi byla jejich trasa přímější.

Vědci mapovali ušlé trasy pomocí GPS

Když však vědci lidem dali špunty do uší a pásku přes oči, „dělali nejrůznější věci“, řekl vedoucí výzkumu Jan Souman. „Jeden stále chodil v kruzích. Jeden šel cikcak. Bylo opravdu těžké najít společného jmenovatele,“ řekl Souman. Vědci zmapovali všechny ušlé trasy prostřednictvím navigačního systému GPS. 

Podobné testy podle Soumana vědci provádějí ve virtuální realitě. Chodci se podle něj ve „virtuálním lese“ pohybují stejně.