V Soulu se po dvou letech sešli zástupci obou korejských států

Soul - V Soulu se dnes téměř po dvou letech nečekaně konaly rozhovory zástupců obou korejských států. Severokorejská delegace přicestovala oficiálně do Soulu na pohřeb bývalého jihokorejského prezidenta Kim Te-džunga, který zemřel v úterý. Rozhovoru se zúčastnil jihokorejský ministr pro sjednocení Hjon In-tchek a šéf severokorejské tajné služby Kim Jang-konem, jenž je zároveň pověřen agendou vztahů s jižním sousedem.

Setkání trvalo 80 minut a Severokorejci prý vyjádřili přání sejít se s prezidentem I Mjong-bakem, o němž se dosud KLDR zmiňovala jako o zrádci. Tentokrát mu prý přinášejí dopis od svého vůdce Kim Čong-ila. Jižní Korea o obsahu dnešního jednání nezveřejnila podrobnosti. Ministr Hjon na krátkém setkání s novináři řekl, že se jednalo o záležitostech týkajících se obou zemí. „Cítím naléhavou potřebu zlepšit vztahy mezi Severem a Jihem,“ prohlásil.

Delegace se prý má vrátit do KLDR ještě dnes, ale Soul nevyloučil, že se může její pobyt prodloužit. To by prý naznačovalo možnost, že Severokorejce přijme prezident I Mjong-bak. Mezikorejské rozhovory se naposledy konaly od listopadu do prosince roku 2007, v době, kdy byl v Jižní Koreji prezidentem propagátor sblížení obou Korejí Ro Mu-hjon. Když se po něm loni v únoru funkce ujal I Mjong-bak, řekl, že bude vůči KLDR postupovat přísněji než jeho předchůdce a že jakoukoli pomoc těsněji sváže s požadavkem ukončení severokorejského jaderného zbrojního programu. Od té doby korejské rozhovory nebyly obnoveny.