Kaddáfí poděkoval Britům za propuštění atentátníka z Lockerbie

Londýn - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vyjádřil britským představitelům vděk za propuštění Abdal Basata Muhammada Midžrahího, odsouzeného v Británii za atentát na letoun společnosti PanAm nad skotským Lockerbie. V pátek večer se sešel s Midžrahím a také s jeho příbuznými. Kaddáfí prohlásil, že Midžrahího propuštění prospěje vztahům mezi Libyí a Británií. Té se ale nelíbí vřelé přivítání, které se atentátníkovi dostalo. Odmítá i to, že by propuštění bylo spojené s jakoukoli obchodní dohodou.

Kaddáfího syn Sajf Islám v libyjské televizi řekl, že propuštění souvisí s ropnými a plynovými kontrakty, což britské ministerstvo zahraničí vzápětí popřelo. Kaddáfí mladší tvrdil, že Britové o možnosti propustit Midžrahího hovořili několikrát, a jmenoval bývalého premiéra Tonyho Blaira. „Při všech komerčních jednáních o ropě nebo plynu bylo na stole Midžrahího jméno,“ prohlásil Kaddáfí mladší.

Londýn ale trvá na tom, že odpovědnost za propuštění odsouzeného muže nesou skotské úřady. „Britská vláda s libyjskou v souvislosti s Midžrahím neuzavřela žádnou dohodu a záležitost nesouvisí s britskými obchodními zájmy,“ citovala stanice BBC jednoho z mluvčích ministerstva zahraničí.

Video Reportáž Dany Zlatohlávkové
video

Reportáž Dany Zlatohlávkové

„Kdyby ve Spojeném království byla spravedlnost, zprostili by mě viny nebo by verdikt anulovali. Byl to justiční omyl,“ trvá stále na své nevině Midžrahí. Hodlá prý o tom prostřednictvím svých právníků ve Skotsku předložit nové důkazy.

Trosky amerického letadla v Lockerbie
Trosky amerického letadla v Lockerbie