Kvůli požáru u Atén musí být evakuováno deset tisíc lidí

Atény – Rozsáhlý požár začíná ohrožovat obyvatele řecké metropole Atény, městské úřady už nařídily evakuaci deseti tisíc lidí z předměstí. Požár na severu města se totiž nedaří dostat pod kontrolu. Je tam vyhlášený výjimečný stav. Svá letadla poslaly řecké metropoli na pomoc Itálie a Francie. Kvůli silnému větru ale mají s hašením velké potíže. Oheň se rozhořel před víkendem a blíží se k hlavnímu městu, hasičům se ho stále nedaří dostat pod kontrolu. Obyvatelé Agios Stefanos, které leží 23 kilometrů severně od Atén, už byli poučeni, jak mají postupovat. Do bezpečí se mají ze svých domovů vypravit hned, jakmile se oheň přiblíží k obydlené oblasti. Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se omezení vyhlášená kvůli požárům netýká žádných českých turistů.

Stovky lidí už musely z domu před plameny prchnout v noci. Jiní se snažili hasit oheň větvemi a vodou ze zahradních hadic, aby zachránili svůj majetek. „Byla to nejhorší noc mého života. Oheň nás obkličuje,“ popsal dramatickou situaci jeden z obyvatel Marathonu. Toto historické město leží 40 kilometrů na severovýchod od řecké metropole. V sobotu večer se požár táhl po frontě dlouhé zhruba 40 kilometrů. Ohně hořely i na ostrovech Zakynthos, Evia a Skyros.   

Plameny na některých místech dosahovaly výšky až 20 metrů a zničily už desítky domů, hasičům situaci komplikuje silný vítr, který místy dosahuje rychlosti až 120 km/hod. Oheň se dostal i k nemocničním budovám u Penteli asi 15 kilometrů od hlavního města. Kliniky bylo proto nutné evakuovat. Spousta domů je navíc na předměstí Atén postavená načerno bez vyhovující infrastruktury a hasičské vozy mají problémy se k nim vůbec dostat.   

Video Reportáž Karolíny Košařové
video

Reportáž Karolíny Košařové

S lesním požárem u Atén bojují stovky hasičů. K jeho zkrocení využívají 12 letadel a devět helikoptér. Speciální letadla poslala i Francie, Itálie a Kypr, ta ale mají kvůli silnému větru s hašením velké problémy. Oheň už sežehl plochu o rozloze zhruba 12 tisíc hektarů. Civilní ochrana v sobotu vyhlásila stav nouze a do oblasti se sjíždějí posily z celé země. „Čelíme nyní velké zkoušce. Hasiči vynakládají nadlidské úsilí,“ řekl podle agentury Reuters řecký premiér Kostas Karamanlis.  

Život v Aténách navíc komplikuje hustý kouř, který sem vítr přináší ze severu. Kvůli smogu je viditelnost jen velmi omezená. Všichni proto upírají oči k nebi, spásný déšť ale podle meteorologů zatím nepříjde. Agentura DPA uvedla, že požár zatím neomezil provoz aténského letiště. To leží asi 25 kilometrů jižně od ohněm postiženého regionu. Všechny lety se dosud odbavily normálně, uvedla dnes mluvčí letiště.   

Požáry hrozí i ve Španělsku

Požáry kvůli horku a suchu hrozí i ve Španělsku. Vedro dál trápí jih země a vnitrozemí, kde teploty o víkendu dosahovaly 40° C a ani v noci neklesly pod 20 stupňů. Slibované ochlazení nastalo jen na severu země. V jižní polovině státu úřady znovu vyhlásily kvůli vysokým teplotám pohotovost. Ve městě Córdoba by dnes měla rtuť teploměru vyšplhat ke 41 stupňům Celsia.   

Počasí komplikuje situaci i v Rakousku. Podle agentury APA zasáhly v sobotu večer mnohá místa v Korutanech i Salcbursku opět bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím. Některé tamní potoky vystoupily z břehů. Mnohé sklepy či cesty skončily pod vodou. Kroupy poškodily zemědělské porosty. Na některých místech se po úderu blesku rozhořely menší požáry. Policie zachraňovala jednašedesátiletého muže, který se na člunu vypravil na jezero Wörthersee. Tam ho překvapil liják a krupobití. Hlídce se ho podařilo najít a dopravit na břeh do bezpečí.