Několik lidí na pobřeží USA je pohřešováno kvůli hurikánu Bill

Edgartown (USA) - Pět lidí je pohřešováno u severovýchodních břehů USA od neděle, kdy tu mohutná vlna způsobená hurikánem Bill spláchla do moře skupinu turistů sledujících rozbouřené moře. Hurikán již zeslábl na první kategorii pětibodové Saffirovy-Simpsonovy stupnice a podle agenturních zpráv se přesunuje podél pobřeží k Newfoundlandu.

Kanadské úřady předpokládají, že hurikán na poloostrov Nové Skotsko přinese 18 centimetrů srážek. Na tomto poloostrově zůstalo 23 000 domácností a firem bez dodávek elektřiny, avšak postupně se je daří obnovovat. Podél pobřeží tam byly uzavřeny některé silnice. Hurikán vyvracel stromy, vážnější škody ale Bill v oblasti nezpůsobil.

Lidé šli fotit rozbouřený Atlantik 

V americkém Maine strhly velké vlny do moře 25 lidí při pozorování právě vzedmutého moře. Dvacet se jich podle agentury Reuters podařilo zachránit, polovina z nich musela být hospitalizována. Pátrání po pěti zbývajících nadále pokračuje. Několik lidí bylo zachráněno ve vodách u amerického státu Massachusetts, mezi nimi několik kajakářů, kteří uvízli na moři nedaleko Plymouthu.

S kamerami a fotoaparáty se vydaly desítky lidí sledovat vlny a rozbouřený Atlantik na pláž u Martha's Vineyard. Kvůli hurikánu musel odložit svůj přílet na tento ostrov i prezident Barack Obama s rodinou. Ještě v neděli dopoledne zde byly vlny na pobřeží hodně nebezpečné.

Meteorologové očekávají zeslábnutí hurikánu  

Živel v předchozích dnech vydatně zaléval deštěm Bermudy, výraznější škody ale nezpůsobil. V noci na dnešek SELČ se oko hurikánu nacházelo asi 600 kilometrů západo-jihozápadně od Newfounlandu a jeho vichry měly rychlost 120 kilometrů v hodině.

Postupuje směrem na severovýchod rychlostí 56 kilometrů za hodinu. Jeho větry dosahují rychlosti 120 kilometrů v hodině. Meteorologové očekávají, že Bill zeslábne při postupu na sever nad chladnější vody.