Kim Čong-il se prý chce sejít s prezidentem Jižní Koreje

Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-il dal na srozuměnou, že se chce sejít s jihokorejským prezidentem I Mjong-bakem. Oznámila to dnes agentura AP, podle níž jde zatím o poslední znamení uvolňování napětí mezi oběma zeměmi Korejského poloostrova. Jihokorejský deník Čoson Ilbo napsal s odvoláním na nejmenovaného vládního činitele, že Kimův vyslanec s návrhem na summit přišel během nedělní schůzky. Jihokorejský prezident sdělil, že je setkání nakloněn, pokud bude zahrnovat téma severokorejského jaderného programu.

Severokorejská delegace vzdala především úctu Kim Te-džungovi

Severokorejský vyslanec, člen ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce Kim Ki-nam, vedl v čele čtyřčlenné delegace v Soulu rozhovory od pátku až do neděle. Především vzdal úctu zesnulému někdejšímu prezidentovi Kim Te-džungovi, jenž se značnou měrou zasloužil o zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.

Šlo o první představitele KLDR, kteří navštívili Jižní Koreu od loňského roku, kdy do čela země nastoupil konzervativec I Mjong-bak. Ten se zavázal k přísnějšímu postupu vůči stalinistickému režimu i k zastavení bezpodmínečné pomoci. Na jeho tvrdý postoj Pchjongjang reagoval zastavením rozhovorů o usmíření i velkých společných projektů.

KLDR v posledních týdnech značně zmírnila svůj postoj vůči Jižní Koreji. Propustila například jihokorejského dělníka průmyslového komplexu v Kesongu, který byl od března zadržován kvůli obvinění z pomlouvání komunistického režimu. Rovněž souhlasila s obnovením zastavených společných projektů či s uvolněním restrikcí při přechodu hranic.