Žena v Malajsii pila pivo, čeká ji bičování

Kuala Lumpur - Muslimský náboženský soud v Malajsii rozhodl, že dvaatřicetiletá žena bude zbičována za pití piva. Trest může být vykonán až po skončení muslimského postního měsíce ramadánu. Žena se sama k urážce islámu přiznala, zaplatila pokutu v přepočtu 25 tisíc korun a dokonce požaduje, aby dostala šest ran rákoskou veřejně.

Zdravotní sestra a dvojnásobná matka Kartika Sari Shukarnová bude první ženou v Malajsii potrestanou tímto způsobem. Vynesenému trestu se ale nebrání, a dokonce požádala soud, aby byla zbičována veřejně. „Soud tímhle rozhodnutím vyslal vzkaz ostatním muslimům, že mají dodržovat právo,“ uvedla potrestaná žena.

Shukarnová se přiznala k tomu, že pila v prosinci 2007 v hotelovém baru pivo. Žena bude zbičována až po skončení ramadánu. Podle islámských úřadů je bičování spíš výchovným prostředkem než trestem.

„V Malajsii se zostřují pravidla. Je tu stále větší tlak na uplatňování islámského práva šaría,“ řekl Osman Bakar z Mezinárodního institutu islámských studií.

V 28milionové etnicky smíšené Malajsii platí duální systém – vedle civilních existují i islámské soudy, kterým podléhají ale jen muslimští Malajci, kterých je v zemi skoro šedesát procent. Zbytek obyvatel tvoří převážně Číňané a Indové.