Navrhovaného íránského ministra obrany hledá Interpol

Teherán - Ministrem obrany v nové íránské vládě zřejmě bude muž hledaný Interpolem. Prezident Mahmúd Ahmadínežád navrhl generála Ahmada Vahídího, který je podezřelý z podílu na bombovém útoku na židovské centrum v Buenos Aires v roce 1994. Zemřelo při něm 85 lidí. V té době vedl Vahídí jednotky revolučních gard zodpovědné za operace v zahraničí. Parlament bude kandidáty schvalovat 1. září, Vahídí ale pravděpodobně projde.

Na stránce Interpolu je uvedeno, že je Vahídí hledán za zločiny ohrožující život a zdraví, za výtržnictví a poškozování majetku. Zatykač byl na něj vydán v Argentině. Interpol po něm pátrá od roku 2007.

Interpol před dvěma lety oznámil, že v souvislosti s útokem z roku 1994 vyhlašuje pátrání po pěti Íráncích a jednom Libanonci. Mezi občany Íránu byl jmenován Vahídí.

Jednotka Al-Kuds, jíž Vahídí v minulosti velel, je speciální oddíl islámských revolučních gard, a USA před dvěma lety oznámily, že tento oddíl hodlají zařadit na seznam teroristických organizací za podporu Talibanu a iráckého odboje.

Ahmadínežád tento týden předložil parlamentu seznam budoucích ministrů. Poslanci budou o každém z kandidátů diskutovat a potom také hlasovat. Někteří poslanci ale už dali najevo nesouhlas s mnohými z navržených.

Vahídí byl dosud náměstkem nynějšího ministra obrany Mostafy Mohammada Nadžára.